июнь 2014

MON TUE WED THU FRI SAT SUN
Культура » Гминный Центр Культуры » История
История Истебней, Явожинки и Коньякова

Istebna, Jaworzynka, Koniakѓw - to szczytowe wsie Beskidu Śląskiegopołożone w południowej części Śląska Cieszyńskiego, określane są często jako tzw. "beskidzka trѓjwieś". Wieś Istebna jest siedzibą gminy, położona wokѓł szczytu złotego Gronia, w dorzeczu Olzy. Jaworzynka, wieś w najdalszym południowo - zachodnim zakątku Beskidu Śląskiego, rozłożona w dolinach Czadeczki i Krężelki. Koniakѓw to wieś na zboczach gѓry Ochodzitej. Dzięki swym walorom klimatycznym, bogatej i żywej kulturze ludowej należą one do najatrakcyjniejszych pod względem turystycznym gѓrskich rejonѓw w Polsce. Najstarszymi historycznie są wsie Istebna i Jaworzynka.
   Pierwsze wzmianki pochodzą z 1577 (Istebna) i 1649 r (Jaworzynka). Zaś Koniakѓw powstał w 1712 r. Historycznie wsie związane były z Księstwem Cieszyńskim, ktѓrym władała aż do 1625 roku śląska linia Piastѓw. W 1653 roku Księstwo Ćieszyńskie przechodzi w ręce Habsburgѓw, ktѓrzy tworzą tutaj swoje latyfundium zwane Komorą Cieszyńską.
   Zasiedlanie Beskidu Śląskiego, ktѓre rozpoczęło się w XVI w. przebiegło dwoma nurtami. Pierwszy napierający z pѓłnocnych, rѓwninnych terenѓw Śląska Cieszyńskiego i drugi, niezmiernie ważny żywioł. to Wołosi, pasterze koczownicy, wywodzący się ze wschodniej części Rumunii. W poszukiwaniu pastwisk posuwali się na zachѓd pѓlnocnymi stokami Karpat mieszając się stopniowo z miejscową ludnością. Wywarli oni przemożny wpływ na kształtowanie się kultury w tym regionie. Od nich też przejmowano elementy ubioru, wierzeń i kultury społecznej.
   Pierwszą osadą na tym terenie były Jasnowice, nazwa pochodzi od sekty zwanej "Jasnowidzami", ktѓrej członkowie uciekając przed prześladowaniami religijnymi tu się osiedlili.
   Podstawowym zajęciem mieszkańcѓw było pasterstwo, ktѓre przeżywało swѓj rozkwit w II połowie XVIII w. będące na tych terenach bardziej dochodowe niż tradycyjna uprawa ziemi.
Печай Печай
DodaГ: dg Dodano: 2004-12-30, godz. 10:28