Gmina Istebna » Urząd Gminy » Projekty europejskie
Istebna - otwarta na fundusze gmina

Gmina Istebna uzyskała tytuł "Gmina otwarta na fundusze strukturalne" nadany jej w ramach konkursu przeprowadzonego przez Związek Powiatów Polskich i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Celem konkursu jest promowanie tych samorządów, które skutecznie aplikują o środki zewnętrzne, mają dobrze przygotowaną kadrę,  infrastrukturę techniczną niezbędną do profesjonalnego pozyskiwania informacji, przygotowywania wniosków, a następnie zarządzania projektami oraz podejmują efektywną współpracę z innymi podmiotami w celu pozyskania i wykorzystania tych środków. Gminy i powiaty, które zwyciężyły, w tym konkursie otrzymają certyfikat Gminy/Powiatu otwartego na fundusze strukturalne, dzięki czemu wykazać się będą mogły w trakcie aplikowania o środki unijne spełnieniem wymogu posiadania odpowiedniego potencjału i doświadczenia w zarządzaniu projektami.

Udział w konkursie wymagał spełnienia kilku obowiązkowych standardów:

ü     realizacja co najmniej jednego projektu współfinansowanego z funduszy strukturalnych;

ü     zatrudnianie minimum jednego pracownika posiadającego indywidualny certyfikat ZPP „Ekspert do spraw funduszy strukturalnych”;

ü     posiadanie aktualnej strategii rozwoju społeczno – gospodarczego (pod tym pojęciem należy rozumieć również np. programy rozwoju lokalnego;

ü     prezentacja dobrej praktyki z zakresu wykorzystania przez funduszy strukturalnych lub zarządzania projektami finansowanymi z tych funduszy.

Wypełnienie standardów obowiązkowych nie było dla Gminy rzeczą trudną, jest aktualnie beneficjentem aż 4 dużych projektów współfinansowanych przez Unię Europejską (zestawienie projektów zawiera tabela poniżej) i posiada już spore doświadczenie w zarządzaniu projektami w ramach ZPORR i INTERREG IIIA.

Po osiągnięciu wymaganych standardów dodatkowych i spełnieniu warunków konkursu certyfikat przekazano 18 września 2006 roku reprezentującej Gminę Istebna Wójt Gminy, Pani Danucie Rabin.

Istebna jest jedyną samodzielną gminą z terenu powiatu cieszyńskiego, która otrzymała tę prestiżową nagrodę. Certyfikat otrzymał także Powiat Cieszyński (Starostwo) jako instytucja samorządowa.

Na fotografii certyfikat "Gminy otwartej na fundusze strukturalne" w rękach Pani Wójt Gminy Danuty Rabin.

Opracował: W.Legierski

Dodał: W.L. Dodano: 2006-11-08, godz. 13:05