http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Gmina Istebna » Szkolnictwo » Szkoły Podstawowe » Szkoła Podstawowa nr 1 w Koniakowie
Wycieczka szkolna SP 1 Koniaków
Październikowe wspomnienie z wycieczki  szkolnej
ze Szkoły Podstawowej nr1 w Koniakowie


Nasza Szkoła Podstawowa nr 1 w Koniakowie już od kilku lat współpracuje ze Szkołą w Ćiernem. Przeżyliśmy już wspólnie wiele wspaniałych i ubogacających wydarzeń. W październiku otrzymaliśmy kolejne zaproszenie na Słowację. Na wycieczkę pojechali najlepsi uczniowie, którzy posiadali ważne dowody tożsamości. Towarzyszyli im opiekunowie: pani Alicja Kaczmarzyk, pani Zuzanna Kawulok, pani Barbara Zowada. Nikt nie przypuszczał, że dzień będzie bogaty w wiele niespodzianek i przygód. Na „dzień dobry” przywitała nas niepewna pogoda. Wcześnie rano padał deszcz, więc wszyscy podróżnicy byli ciepło ubrani i zaopatrzeni w parasole. Na szczęście nie brakowało też dobrego humoru. Wyruszyliśmy  w kierunku Zwardonia o godzinie 8.00. Autobus zatrzymał się po 15 minutach jazdy a kierowca poszedł sprawdzić drobny szczegół w kołach. Wtedy jasne stało się, że tym autobusem nie pojedziemy dalej. Nasze miny trochę „zrzedły” ale tylko do momentu, kiedy okazało się, że pojawi się inny autobus. W oczekiwaniu na kolejny transport nie traciliśmy pogody ducha śpiewając wszystkie możliwe piosenki, powtarzając słowa: ”ważne są dni, których jeszcze nie znamy”. Przyjechał nowy, „vip-owski” autobus i ruszyliśmy do Ćiernego, gdzie czekała  na nas nauczycielka ze Słowackiej Szkoły- pani Anna. Serdecznie nas powitała i zaprosiła na przygotowany obiad. Od tego momentu zaczęła się praktyczna lekcja języka słowackiego.


Nasze spóźnienie sprawiło, że został zmieniony cały plan dnia, ale nie ominęła nas żadna zaplanowana atrakcja. Po obiedzie pojechaliśmy zwiedzać Krajoznawcze Muzeum w Krasnom nad Kysucou. Pierwsza wystawa dotyczyła przyrody. Przedstawiała florę i faunę północno-zachodniej Słowacji. Główną atrakcją była replika samicy mamuta w rzeczywistych rozmiarach. Pomysł by zaprezentować tego prehistorycznego zwierzaka był związany z tym, że w okolicy znaleziono skamieniały ząb mamuta.


Druga wystawa przedstawiał życie i działalność Milana Stefanika, narodowego bohatera Słowacji. Poznaliśmy historię niezwykle utalentowanej osoby. Był on astronomem, wybitnym żołnierzem i politykiem. Znany był bardziej poza granicami kraju i tam wiele zdziałał na rzecz Czechosłowacji.
Trzecia wystawa w tym Muzeum obrazowała życie kisuckich górali. Dowiedzieliśmy się, że właśnie  tam też działał Janosik. Ta ekspozycja prezentowała dzieła historyczne, archeologiczne i etnograficzne. Oglądając narzędzia pracy mogliśmy rozpoznać najstarsze zawody, takie jak: kowal, bednarz, kuśnierz, krawiec. Nie brakowało też symboli religijnych, gdyż wiara odgrywała ważną rolę w życiu słowackich górali.


Kolejnym punktem do zwiedzania był skansen w którym znajdowało się Muzeum Wsi Kisuckiej oraz Leśna, Zabytkowa Kolejka Wąskotorowa. Przybyliśmy do miejscowości Vychylovka i wraz z panią Przewodnik oglądaliśmy  budynki gospodarcze, domy mieszkalne, budynki techniczne oraz sakralne przeniesione na teren skansenu z kilku Kisuckich miejscowości i wiosek. Najstarszy dom pochodził  z 1806 roku z Oszczadnicy. Wszystko znajdowało się w otoczeniu rozległej i przepięknej przyrody.
 W końcu przyszła okazja skorzystać z wąskotorowej kolejki. Na swojej trasie pokonuje ona stromy stok i różnicę wzniesień 217 metrów przy pomocy zwrotnic. Wielu z nas pierwszy raz w życiu jechało taką kolejką, więc towarzyszyły nam wielkie emocje, zwłaszcza wtedy gdy kolejka ciągnęła nas nad niebezpieczna przepaścią.


Cali i szczęśliwi wyruszyliśmy do ostatniego punktu programu. Pani Anna zaprowadziła nas do miejscowości Stara Bystrica. Rekonstrukcja głównego placu stała się motorem realizacji oryginalnego pomysłu aby zbudować tu niezwykły zegar- Orloj. Powstał więc budynek, którego dach jest największą drewnianą rzeźbą na Słowacji. Przedstawia on Matkę Bożą Bolesną – patronkę tego kraju. Na fasadzie budynku znajdują się rzeźby z brązu przedstawiające ważne postacie historyczne. Centrum ściany stanowi astronomiczny zegar, który pokazuje prawdziwy czas słoneczny a także aktualne położenie księżyca na niebie, zaznaczone są także ważne święta słowackie i zwykłe dni. Dane astronomiczne są ustawione zgodnie z położeniem geograficznym Starej Bystricy, dlatego ten zegar tylko w tym miejscu wskazuje dokładny czas.


Nadszedł czas pożegnania. Pani Anna podziękowała za wspólnie spędzony czas i gratulowała pogody ducha. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał pamiątkę w postaci folderu, płytki CD oraz sympatycznego notesika do zapisywania wspomnień.  Z naszej strony okazaliśmy także wdzięczność za wspaniale przygotowany program dnia a zwłaszcza za szybką i skuteczną reorganizację wszystkich atrakcji.
 
 
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: K.C Dodano: 2015-11-02, godz. 12:50