Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej
Zespół Regionalny „Istebna” w Rosji 2015
Zespół Regionalny „Istebna” w Rosji

W dniach 10-18 września młodzież z Zespołu Regionalnego „Istebna” koncertowała w Rosji podczas wyjazdu zorganizowanego przez Fundację Dzieci i Młodzieży „Piastun” z Opola.
Wyprawa odbyła się w ramach programu Wymiany Młodzieży, który od kilku lat realizuje Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Tematyka tegorocznej edycji związana była z siedemdziesiątą rocznicą zakończenia II wojny światowej, stąd w programie wyjazdu mnóstwo momentów odnoszących się właśnie do historii.
Celem wyjazdu było miasto Jarosław, pięknie położone nad Wołgą – najdłuższą rzeką Europy. Wcześniej jednak grupa mogła zatrzymać się w Smoleńsku, zwiedzić to miasto, ale przede wszystkim zobaczyć miejsce katastrofy prezydenckiego samolotu sprzed pięciu lat oraz cmentarz katyński, na którym spoczywa prawie cztery i pół tysiąca polskich oficerów i innych przedstawicieli ówczesnej inteligencji. Daliśmy też koncert dla uczniów i nauczycieli w smoleńskiej szkole kadetów.
W drodze do Jarosławia, zespół zobaczył także Moskwę – Plac Czerwony i otaczające go budynki, mauzoleum Lenina, obserwował uroczystą zmianę warty przy grobie nieznanego żołnierza pod murami Kremla.
W samym Jarosławiu opiekę nad zespołem przejęli uczniowie i nauczyciele jednego z tamtejszych gimnazjów, będącego partnerem projektu. Pokazywali nam miejsca i muzea związane z historią II wojny światowej, oprowadzali nas po mieście, w tym pięknej zabytkowej jego części, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, odbyliśmy rejs Wołgą. Tych kilka dni pozwoliło nam poznać historię wojny z rosyjskiej perspektywy, jakże innej od naszej. Było to bardzo ciekawe, pouczające doświadczenie, ale też uświadomiło nam, że nie ma jednej wspólnej historii. Wiele było rzeczy związanych z wojną, o których rosyjscy uczniowie dowiadywali się dopiero od nas. Rosyjska młodzież przygotowała dla nas specjalny koncert pieśni wojskowych i patriotycznych, zaś podczas wspólnych warsztatów i dyskusji zastanawialiśmy się co młodzież może zrobić dziś dla godnego upamiętnienia ofiar II wojny oraz jak nie dopuścić do powtórki tych tragicznych zdarzeń sprzed 70 lat.
Wyjątkowym przeżyciem w drodze powrotnej była ponowna wizyta w Lesie Katyńskim i udział we mszy św. w intencji pokoju, odbywającej się na katyńskim cmentarzu dokładnie 17 września – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. We mszy św., sprawowanej przez franciszkanina, proboszcza tamtejszej parafii katolickiej, ojca Ptolemeusza Kuczmika, uczestniczył Konsul RP w tym mieście – Michał Greczyło, przedstawiciele środowisk polonijnych ze Smoleńska oraz nasza grupa.  Śpiew w tak symbolicznym dla Polaków miejscu, w tym ważnym dniu, to z pewnością chwile, które zostaną w naszej pamięci. Byliśmy niezwykle dumni, że to właśnie my możemy tam być wtedy!
Koordynatorem wyjazdu był Krzysztof Pawlak, za co serdecznie mu dziękujemy! Był to już drugi wyjazd do Rosji, z pewnością jednak wyjątkowy ze względu na tematykę. Zapraszamy do oglądania zdjęć na facebookowej stronie zespołu.
Zdjęcia: www.facebook.com/Istebna
Video: http://www.youtube.com/watch?v=mDbQPd930vk&feature=youtu.be