Aktualności » Aktualności 2015
Downe wieszieli w Beskidzie Śląskim
Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, oddział Muzeum Beskidzkiego im. A. Podżorskiego w Wiśle realizuje projekt Downe wieszieli w Beskidzie Śląskim. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W związku z powyższym od maja do października 2015 roku w wiślańskim Muzeum odbywają się liczne przedsięwzięcia mające służyć spopularyzowaniu i przybliżeniu tak ważnego dla życia człowieka aspektu kultury ludowej, jakim jest wesele. Ekspozycja Downe wieszieli w Beskidzie Śląskim jest częścią tegoż projektu.

Wystawa ma na celu pokazanie przestrzeni kultury ludowej w aspekcie wesela. Pokazuje jego poszczególne etapy, archaiczne stroje ludowe, w których młoda para szła do ślubu, a  które z biegiem czasu uległy niebagatelnym zmianom, jak również bogaty zbiór fotografii dokumentujący ten obrzęd. Na wystawie prezentowane są oracje weselne wypowiadane przez poszczególnych uczestników obrzędu w zależności od terenu np. starostę, drużkę, małą drużkę. Oracje te mają funkcje życzeniowe, pełnią rolę podziękowania rodzicom, rodzeństwu pary młodej jak również napomnienia na przyszłość dla nowożeńców.

Projekt pozwolił na zebranie bogatego materiału badawczego, który w części został opublikowany jako folder do wystawy.

Dla odbiorców, którzy swoje wesele mają za sobą, ekspozycja jest przyczynkiem wielu wspomnień i rozmów o życiu widzianym z perspektywy mijającego czasu, zaś dla młodego człowieka, dla którego życie stoi otworem, staje się ona kluczem do rozmowy o marzeniach i nadziei na piękne jutro.
Wystawa Downe wieszieli w Beskidzie Śląskim ma charakter czasowy, zaplanowana jest w trzech muzeach. Swój początek ma w  Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego w Wiśle, tu można ją oglądać do 27 sierpnia następnie zostanie przeniesiona do w Muzeum Regionalnego Na Grapie w Jaworzynce gdzie wystawiona będzie do30 września, na zwieńczenie projektu prezentowana będzie  w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie do 16 listopada.

Agnieszka Macoszek

Dodał: K.C Dodano: 2015-07-16, godz. 13:45