Aktualności » Aktualności 2015
Piękny Jubileusz 90 urodzin Pani Anny Urbaczki-Bury

18 czerwca w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej odbyła się wyjątkowa uroczystość, której główną bohaterką była Anna Urbaczka-Bury, znana wielu jako „ciotka Hanka łod Wojoczka”. Przedstawiciele władz, muzycy,  folkloryści, rodzina i przyjaciele solenizantki zgromadzili się licznie by złożyć jej życzenia w dniu 90- tych urodzin.

Pojawieniu się Jubilatki towarzyszyło chóralnie odśpiewane „sto lat” i ... łzy wzruszenia. List gratulacyjny i życzenia „dwustu lat życia” osobiście złożył solenizantce Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król. Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek w imieniu wszystkich zebranych wręczył ciotce Hance 90 róż- po jednej na każdy rok jej wypełnionego pracą życia. Dziękował jej za wieloletnią pracę na rzecz naszego folkloru, za pokazywanie piękna stroju i gwary, za wychowanie kolejnych pokoleń folklorystów. Andrzej Kudełka, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła wyraził radość, że uroczystość może odbywać się właśnie na Dzielcu- tam gdzie ciotka Hanka niegdyś przychodziła na spotkania Klubu Literackiego im. Jerzego Probosza w Istebnej.

Pani Małgorzata Kiereś Dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, w serdecznych słowach opowiedziała o fenomenie ciotki Hanki, która była zawsze „nejpiekniejszóm aktorkóm” istebniańskiego teatru amatorskiego, źródłem inspiracji dla wielu, twórczynią i reżyserką pełną kreatywności i własnej wizji scenicznej. W formie podziękowania wręczyła jubilatce „Muzealne serce”- specjalne wyróżnienie przyznawane osobom o szczególnych zasługach dla beskidzkiej kultury.

Promienna Jubilatka nie wyglądała na swoje 90 lat! Każdemu powiedziała coś miłego, każdemu podziękowała, rozweselała wszystkich „wicami” i humorystycznymi anegdotami. Wspominała na przykład pierwsze występy... w stodole, kiedy to dzieci jako opłatę za wstęp przynosiły „po jajku”. Jak widać sceniczny temperament już wtedy miała we krwi. Nigdy go nie straciła, mimo upływu lat. W dniu 90- tych urodzin odtańczyła dostojnego „łowiynzioka” oklaskiwana przez wszystkich gości!

Na jubileuszu obecni byli również: pan Artur Szmek Przewodniczący rady Gminy Istebna, pani Barbara Kubalok- Gwarek Kierownik USC w Istebnej, Jerzy Michałek sołtys Istebnej, Urszula Gruszka Kierowniczka Zespołu „Koniaków”,Józef Michałek Radny Gminy Istebna, przedstawiciele Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oraz rodzina i przyjaciele ciotki Hanki. W tym dniu nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewu i muzyki. Zagrali i zaśpiewali m. in. młodzi górale z Zespołu „Istebna” z Tadkiem Papierzyńskim na czele, pani Monika Wałach, Jerzy Kukuczka, Zbigniew Wałach, Jan Wałach, Jan Kaczmarzyk oraz GOK-owski zespół „Sipłaczka”.

„Człowiek jest o tyle wielki, o ile skromny”- powtarzała zawsze pani Hanka Bury. Sama jest przykładem i wzorem takiej właśnie postawy. Jednak przychodzi taka chwila, gdy bez pochwał i wielkich słów się nie obejdzie. Bo ciotka Hanka Bury jest niepowtarzalną perłą Istebniańskiej kultury. I choć nigdy nie lubiła pochwał pod swoim adresem, to właśnie ona, jak nikt inny, na nie zasługuje.

Raz jeszcze życzymy Jubilatce niegasnącej energii, błogosławieństwa Bożego i zdrowia, byśmy jeszcze przez długie lata mogli korzystać ze skarbca jej doświadczenia i życiowej mądrości!

Oprac. BJ

Dodał: jk Dodano: 2015-06-19, godz. 13:26