Inwestycje » Projekty europejskie » POWT Czechy - Polska 2007 - 2013 » Poprawa dostępności komunikacyjnej
Partnerstwo gmin Istebna - Hrčava

W styczniu 2014 r. pojawiła się jedna z ostatnich możliwości pozyskania środków z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 w priorytecie „Wzmacnianie dostępności komunikacyjnej, ochrona środowiska, profilaktyka zagrożeń”.

Gmina Istebna zwróciła się do sąsiedniej Gminy Hrčava z propozycją przygotowania i wspólnej realizacji projektu inwestycyjnego, któremu nadano dwujęzyczny tytuł: „Poprawa dostępności komunikacyjnej w ramach Programu Rozwoju Trójstyku / Zlepąení dopravní dostupnosti v rámci Programu rozvoje Trojmezí”

22 stycznia o godz. 17:00 na zaproszenie Starosty Obec Hrčava Petra Staňo na obrady Rady Gminy Hrčava przybyli Henryk Gazurek, zastępca wójta Gminy Istebna oraz Wiesław Legierski, koordynator projektu wspólnego, którzy przedstawili stan przygotowania projektu i jego główne założenia.

Celem głównym projektu jest poprawa dostępności komunikacyjnej obszaru pogranicza i podniesienie atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej gmin Istebna i Hrčava. Projekt obejmuje przebudowę i remont dróg gminnych prowadzących do granicy polsko-czeskiej o łącznej długości 1,769 km: po polskiej stronie granicy droga w Jasnowicach – trasa zasadnicza o długości 1300 m, a po czeskiej stronie granicy dwie drogi o łącznej długości 469 m. Drogi objęte projektem mają charakter transgraniczny i służą mieszkańcom oraz obsłudze ruchu turystycznego. Łączy ich jedna zasadnicza cecha: wszystkie prowadzą w kierunku granicy polsko-czeskiej, umożliwiając mieszkańcom i turystom swobodne przemieszczanie się na terenach przygranicznych i warunkują tym samym uzyskanie dobrej oceny w konkursie.

Wartość projektu wyrażona w EUR wynosi 206.088 EUR, w tym Gmina Istebna - 127.518 euro, gmina Hrčava – 78.570 euro. Gminy ubiegają się o dotację w wysokości 85% wartości kosztów kwalifikowanych w Polsce oraz 90% w Czechach, co daje razem 179.103,30 euro wnioskowanego dofinansowania.

Wójt Gminy Istebna Danuta Rabin zarządzeniem z dnia 8 stycznia 2014 r. powołała Wspólny Zespół Projektowy z udziałem przedstawicieli i pracowników obu gmin w celu sprawnej realizacji projektu w sytuacji uzyskania dofinansowania. Partnerem wiodącym projektu i odpowiedzialnym za jego realizację jest Gmina Istebna, która złożyła wniosek 29.01.2014 r. w czeskim mieście Olomouc.

Inwestycje realizowane będą zgodnie z wytycznymi Programu wyłącznie w sytuacji uzyskania odpowiedniej oceny punktowej i zatwierdzeniu przez polsko-czeski Komitet Sterujący, co ma nastąpić w maju 2014 r. Zakończenie realizacji robót zgodnie z wnioskiem aplikacyjnym planowane jest przed końcem października 2014 r.

Panu Starostowi Petrowi Staňo oraz wszystkim radnym gminy Hrčava należy podziękować za mądre i odważne decyzje, które ostatecznie zaowocowały przystąpieniem do wspólnego projektu. Hrčava licząca zaledwie 260 mieszkańców i niewielki budżet ma dużo mniejsze możliwości organizacyjne i ograniczone finansowanie wkładu własnego, nawet przy wysokim poziomie dofinansowania.

Opracował: W.Legierski

Opis do zdjęcia: H.Gazurek, W.Legierski na sesji w Hrčavie