Gmina Istebna » Zdrowie i bezpieczeństwo » Straż Pożarna » JKSR-G Ochotnicza Straż Pożarna Istebna - Centrum
Wystawa ''120 lat OSP Istebna Centrum''

27 września 2013 roku o godz. 17.00 w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej zebrali się strażacy z jednostki OSP w Istebnej Centrum, członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, zaproszeni goście i pracownicy GOK-u by obejrzeć wystawę 120 lat OSP Istebna.

Po przywitaniu zebranych przez dyrektora GOK-u, Elżbietę Legierską- Niewiadomską glos zabrał dh Rafał Glajcar, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach który po obejrzeniu wystawy podziękował strażakom za pomysł jej zorganizowania. Zebrano skarby związane z działalnością jednostki w ponad wiekowej jej historii. Dobrze są dzieje, że pamiętają o przeszłości, bo naród bez historii jest narodem bez przyszłości.

Podobnie druh Damian Legierski podziękował strażakom i GOK- owi za zorganizowanie tej wystawy. Liczył też na to, że szczególnie dzieci i młodzież zainteresują się tym, jak w ciągu 120 lat zmieniał się sprzęt i zadania ratownicze jednostki.

Pani Małgorzata Kiereś dyr Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, która przygotowuje się do historycznego rysu jednostki, opowiedziała o swoich archiwalnych poszukiwaniach i pracy nad tym wydawnictwem. Zaproponowała, by na budynku remizy umieścić taką pamiątkową z nazwiskami twórców i działaczy tej jednostki, która powstała jeszcze w czasach panowania Franciszka Józefa. Album ukaże się jeszcze w tym roku kalendarzowym. Za współpracę GOK z jednostką OSP podziękowali Przewodniczący Rady Gminy Jan Gazur i Zastępca Wójta Henryk Gazurek.

O wystawie, jej eksponatach szeroko mówił autor projektu druh Stanisław Kędzior. Oglądaliśmy zabytkowe hełmy, jeszcze z wieku XIX, latarki, prądownice, dawne i współczesne umundurowania galowe i robocze, syreny. Pokazano na zdjęciach akcje gaśnicze, historię pojazdów oraz działalność bieżącą straży- czyny społeczne przy strażnicy, udział w uroczystościach kościelnych, pokazach ratowniczych, zawołał sportowo- pożarniczych. Są to np. rzeźby św. Floriana, podziękowania za akcje pożarnicze, kalendarze strażackie wydawane od 1956 roku i wiele innych eksponatów wartych obejrzenia. Prezes jednostki, druh Mirosław Kukuczka zaprosił zebranych na prezentację albumu „120 lat OSP w Istebnej Centrum”.

Krystyna Rucka

Dodał: K.C Dodano: 2013-10-04, godz. 09:44