http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2013
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Cieszynie informuje

W związku z wykryciem na Białorusi ogniska afrykańskiego pomoru świń ( ASF ) i istniejącym wobec tego zagrożeniem Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie informuje, iż jest to groźna, wysoce zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń  domowych oraz dzików. Polska posiada długą granicę z Białorusią, więc  wprowadzenie wirusa na terytorium naszego kraju stanowi  bardzo poważne i  realne zagrożenie epizootyczne. 

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF i choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Wystąpienie ASF skutkuje narażeniem danego kraju na ogromne straty finansowe związane głównie z całkowitym zablokowaniem możliwości sprzedaży                  i wywozu świń lub wieprzowiny do krajów wolnych od tej choroby.

U świń mogą pojawić się następujące objawy: liczne upadki (obserwuje się również padnięcia dzików); sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze; duszność, pienisty wypływ z nosa; wypływ z worka spojówkowego; biegunka, często z domieszką krwi, wymioty; niedowład zadu; objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek i skurczów mięśni, ronienia.

Wirus rozprzestrzenia się w wyniku bezpośredniego kontaktu z zarażonymi świniami, ozdrowieńcami lub dzikami będącymi bezobjawowymi nosicielami i siewcami zarazka. Do zakażenia dochodzi również poprzez kontakt z zakażonym materiałem pochodzącym                    z otoczenia lub skarmianie zakażonych odpadów kuchennych. Większość przypadków przenoszenia ASF pomiędzy krajami była związana z karmieniem resztkami pożywienia pochodzącymi z międzynarodowych lotnisk lub portów morskich.

W związku z powyższym przypomina się posiadaczom świń o konieczności zachowania zasad tzw. bioasekuracji ( niewpuszczania osób postronnych do obiektów inwentarskich, stosowanie na bieżąco środków dezynfekcyjnych, niekarmienie odpadami gastronomicznymi świń, kilkukrotna kontrola w ciągu dnia stanu zdrowia zwierząt itp. ).

W przypadku podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej należy natychmiast zgłosić ten fakt  Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Cieszynie  - Tel. 694 446 876, 694 446 877, 694 446 878 lub stacjonarny  0 – 33 – 85 206 26 lub najbliższemu lekarzowi weterynarii, wójtowi lub burmistrzowi. 

Do czasu przybycia urzędowego lekarza weterynarii - posiadacz zwierząt zobowiązany jest do: izolacji i strzeżenia w gospodarstwie wszystkich przebywających tam zwierząt; wstrzymania się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów z gospodarstwa, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, środków żywienia zwierząt, wody, ściółki, nawozów naturalnych; nie wywożenia z gospodarstwa materiału biologicznego (nasienia, komórek jajowych, zarodków); uniemożliwienia dostępu osobom postronnym do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę.

 

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie Bogusław Kubica

ulotka PL 2013.doc
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: K.C Dodano: 2013-06-27, godz. 13:25