Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2013
„Gmina Istebna – Przyjazna dla serca- Uczymy się ratować”

W sobotę 9 marca w remizie OSP w Istebnej Centrum miało miejsce przełomowe spotkanie dotyczące ratowania życia.

Spotkanie to odbyło się w ramach zainicjowanej w Gminie akcji „AED dla Trójwsi” , której celem jest przede wszystkim zwiększenie świadomości naszego społeczeństwa w kwestii udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale również zakup urządzeń do Automatycznej Defibrylacji Zewnętrznej (AED).  Pierwsze takie urządzenie ma pojawić się już za niedługo na budynku probostwa przy kościele „Dobrego Pasterza” w Istebnej Centrum.  Kolejne AED mają pojawić się również w Jaworzynce i Koniakowie.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele świata medycznego zajmujący się AED w Polsce, a byli to: dr n.med. Wojciech Rychlik, który jest koordynatorem projektu „Mapa AED w Polsce” oraz  dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego Jan Kawulok. Obecni byli również zaangażowani w akcję ks. Tadeusz Pietrzyk proboszcz parafii „Dobrego Pasterza” w Istebnej, Zastępca Wójta Henryk Gazurek, przewodniczący Rady Gminy Jan Gazur oraz pochodzący z koniakowa ks. Damian Suszka, który planuje zakup AED w swojej parafii w Kobiórze.

W części wykładowej głos zabrał dr n.med. Wojciech Rychlik, który przybliżył wszystkim jak działa system AED w całym kraju oraz gratulował inicjatywy, która została podjęta.
Chęć współpracy wyraził również pan Jan Kawulok. Nie mogło również zabraknąć zaprezentowania urządzenia AED, którego dokonali przedstawiciele firmy produkującej AED. Mówili o tym, jak proste w użyciu jest AED, w jaki sposób go użyć.

W drugiej części spotkania głos zabrali ratownicy z Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego, który mówili zebranym o podstawowych zasadach udzielania pierwszej pomocy oraz o wiele praktycznych przypadkach.  W dalszej części każdy z obecnych mógł sam ćwiczyć zabiegi resuscytacji na fantomach pod okiem ratowników oraz strażaków z OSP Istebna Centrum.  Uczestnicy spotkania doświadczyli, że reanimacja poszkodowanego nie jest taka prosta, ale bardzo potrzebna w ratowaniu życia. Na koniec strażacy dokonali praktycznego zastosowania urządzenia AED.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej fundacji „Ratuj z sercem”, na której znajduje się również mapa AED w Polsce. Możecie Państwo sami śledzić, w których regionach kraju są urządzenia AED. Być może za niedługo również Istebna znajdzie się na tej mapie.

Relację oraz fotogalerię można znaleźć na stronie internetowej www.ox.pl.

W Gminie będą podejmowane kolejne kroki w sprawie ratowania życia, dlatego już dziś zapraszamy do czynnego udziału w nich wszystkich mieszkańców.

Dodał: K.C Dodano: 2013-03-11, godz. 13:01