Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2012
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie przypomina

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie uprzejmie przypomina, iż ubój bydła powyżej szóstego miesiąca życia i zwierząt jednokopytnych (konie, osły, muły itp.) może mieć miejsce wyłącznie w rzeźni.

Ubój takich zwierząt na terenie gospodarstwa może dotyczyć wyłącznie zwierząt, które uległy wypadkowi, a ich transport do rzeźni naraziłby je na zbędne cierpienie.
Uboju można dokonać po spełnieniu następujących warunków:

1.       Zwierzę zdrowe pod wszystkimi innymi względami miało wypadek, który uniemożliwił jego transport do rzeźni z przyczyn podyktowanych jego dobrostanem.

2.       Zwierzę musi zostać poddane badaniu przedubojowemu przez lekarza weterynarii.

3.       Zwierzę poddane ubojowi i odkrwawieniu musi zostać przewiezione do rzeźni
w higienicznych warunkach i bez zbędnej zwłoki. Usunięcia żołądka i jelit, bez dalszej obróbki poubojowej, można dokonać na miejscu, pod nadzorem lekarza weterynarii. Wszelkie usunięte narządy wewnętrzne muszą towarzyszyć zwierzęciu do rzeźni, oraz muszą być oznakowane jako przynależące do tego zwierzęcia.

4.       Jeżeli od chwili dokonania uboju do przybycia do rzeźni upływa więcej niż dwie godziny, zwierzę musi zostać schłodzone.

5.       Zwierzęciu musi towarzyszyć do rzeźni oświadczenie przedsiębiorcy sektora spożywczego, który utrzymywał zwierzę, stwierdzające tożsamość zwierzęcia oraz zawierające informacje na temat weterynaryjnych produktów leczniczych lub innych środków, jakie podawano zwierzęciu lub wobec niego stosowano,
z wyszczególnieniem dat podawania i okresów karencji.

6.       Zwierzęciu musi towarzyszyć do rzeźni poświadczenie lekarza weterynarii, stwierdzające korzystny wynik badania przedubojowego, jego datę i czas oraz przyczynę uboju z konieczności, a także charakter leczenia, jakie zastosował lekarz weterynarii wobec danego zwierzęcia.

W każdym innym wypadku zwierzęta uśmiercone na terenie gospodarstwa muszą trafić do zakładu utylizacyjnego uprawnionego do odbioru zwłok. Ubój poza rzeźnią niezgodny z w/w warunkami jest niedopuszczalny a osoba dokonująca takiego uboju podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie Bogusław Kubica

Dodał: K.C Dodano: 2012-11-15, godz. 09:02