Gmina Istebna » Szkolnictwo » Szkoły Podstawowe » Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaworzynce
Dzieci z Jaworzynki w Iławie
Pamiętnik kolonisty.

6 rano, 28 czerwca 2011, Zapasieki … zaspane dzieci powoli zbierają się pod kaplicą. Podjeżdża nasz autobus … ostatnie pożegnania z rodzicami i jedziemy po resztę ekipy ze szkoły z centrum. (…) Pani Marysia i pan Łukasz przeliczają nas ostatni raz.  Mamy już wszystkich więc w drogę, przez całą Polskę na Powiśle, Warmię i Mazury oraz Pomorze. (…) Droga nam się dłuży, musimy objechać korek w Częstochowie, ale w Łodzi się już nie da. (…)

Włocławek i piękna zapora … są pierwsze jeziora … w końcu Iława i Ząbrowo, które będzie naszym domem przez 2 tygodnie. (…) Szkoła fajna, jest Orlik, boisko do siatkówki plażowej, sala gimnastyczna, siłownia, super prysznice i … bociany, których w tym regionie pełno. Witają nas pani dyrektor Urszula Zielińska oraz jej mąż nauczyciel wfu pan Krzysztof Zieliński, którzy przydzielają nam pokoje. Dziewczyny trafiają do sal nr 8, 9, 15, 21, a chłopcy do 19 i 20. Jak się później okaże dziewczyny z 21 wygrają konkurs na najczystszy pokój kolonii, a sala nr 15 stworzy najciekawsze logo grupy. (…)

Pierwsza wycieczka, do ruin zamku w Szymbarku. Nad pobliskim jeziorem toczymy walkę z chmarą komarów. (…) Stajemy nad niesamowitym kwaśnym Jeziorem Czystym. Jest piękne, przeźroczyste, nie ma w nim prawie życia, a jedna kaczka trenuje nurkowanie przyglądając się  nam z ciekawością. (…)

Chłopaki rozgrywają pierwszy mecz z rówieśnikami z Ząbrowa. Ostre lanie ich jednak nie deprymuje. W drugim meczu jest już lepiej a w trzecim nasi już górą!!! (…) Odwiedzamy szkołę kapitanów morskich. Miniaturowe statki, porty, mosty,  a na nich prawdziwi kapitanowie uczący się swojego fachu. (…) Dzieci z obu szkół coraz bardziej zgrywają się ze sobą oraz wychowawcami. Powstają nowe pseudonimy tj. Mariusz „No i cóś dali”, Pati „Łogień”, Karina „Budyń”, Basia „Rabarbar”, Magda „Bonbon”, Sylwia „Kijanka”, pan Krzysztof „Szczupak”, pan Łukasz „Bóbr”, a Ci z nazwiskiem Jałowiczor to „Jałówki”, natomiast Juroszki to „Jurasiki”, itd. (…)

Po kilku próbach dajemy występy góralskie na dwóch festynach. Gwarzimy, spiwamy, tańcujemy … lokalni mieszkańcy z zainteresowaniem przyglądają się naszym występom … chyba im się spodobało. (…)

Wycieczka do Gardzienia. Tam czeka na nas grill i … super atrakcja w postaci przejażdżki terenowej na wozie doczepionym do jeep-a.  Mkniemy przez lasy, łąki, rzeczki, kałuże. Dziewczyny piszczą, wszyscy łapią się czego się tylko da gdy auto skręca  w lewą lub prawą stronę. Fantastyczna przygoda. (…) Rejs po Jezioraku, najdłuższym jeziorze w Polsce. Pogoda nie najlepsza, ale płynie się fajnie. (…) Jedziemy do skansenu w Olsztynku. Stare budownictwo wygląda ciekawie, a szczególnie szkoła i młyn. Pani przewodniczka uczula wszystkich, żeby uważać na niskie wejścia (1,5 metra wysokości), ale pan Łukasz się zagapia, klupnięcie i głowa boli. (…)

Grunwald, prawdziwa historia naszego kraju. Rozległe pola na których król Jagiełło pokonał von Jungingena, ciekawe muzeum, oraz stragany z których chłopaki wracają oczywiście z mieczami, łukami i innymi pamiątkami. (…)

Szlaku historycznego ciąg dalszy. Tym razem jedziemy do Malborka. Już z zewnątrz ogrom zamku robi wrażenie, a w środku komnaty, wystawy, szaty średniowieczne, zbroje i inne militaria … no i oczywiście stragany które oblegamy w czasie wolnym.  Z Malborka jedziemy do Krynicy Morskiej. Bałtyk!!! Szturmujemy plażę, taplamy się w morzu, zbieramy muszelki. (…)

Kończy się nasz pobyt w Iławie. Rozstrzygamy konkursy sportowe, najlepsi dostają dyplomy i nagrody … przychodzi czas na pakowanie się, a potem … pobudka, którą nam pan Łukasz funduje o 4:30 rano. (…) Wracamy. Droga znowu nam się dłuży, raz mocno pada, ale potem już upał. (…) W końcu widać góry. (…) Dojeżdżamy. Fajnie być znowu w domu choć będziemy też tęsknić za nowo poznanymi miejscami i przyjaciółmi. Było super.

Dziękujemy pani Uli, panu Krzysztofowi, obsłudze szkolnej (jedzenie było wspaniałe!!!), kierowcom z obu gmin i wszystkim którzy się przyczynili do naszych kolonii.

Uczniowie i nauczyciele ze szkół nr 1 i 2 w Jaworzynce.

Łukasz Calik, Maria Jałowiczor

Dodał: jk Dodano: 2011-07-14, godz. 13:07