http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2011
Uwaga na kleszcze!

W sezonie letnim ludzie często wybierają się na wycieczki w tereny zalesione, co nieodłącznie związane jest z ryzykiem ugryzienia przez kleszcze.
Jak wiemy kleszcze mogą być przyczyną występowania u ludzi chorób takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Warto więc odpowiednio się chronić przed kleszczami oraz wiedzieć jak postępować w przypadku ugryzienia.

Kleszcze to pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Wyróżnia się rodziny kleszczy: twarde i miękkie. W Polsce najliczniej występuje kleszcz pospolity.

Wiele osób obawia się kleszczy w trakcie wizyty w lesie, ale należy uświadomić sobie, że kleszcze występują nie tylko na terenach zalesionych, zamieszkałych przez dzikie zwierzęta, ale również można się na nie natknąć w parkach miejskich, na trawnikach, w przydomowych ogródkach.

Jak chronić się przed ugryzieniem?

Odpowiednie ubranie – szczególnie podczas wypraw do lasu należy pamiętać o odpowiednim stroju. Należy ubrać spodnie z długimi nogawkami, skarpety i odpowiednie obuwie, bluza lub koszulka również z długim rękawem oraz bardzo ważne – nakrycie głowy.

Oglądanie ciała – szczególnie należy wykonać tą czynność po powrocie z lasu, ale, jak to już było wspomniane kleszcze występują na coraz szerszych obszarach również na łąkach i w parkach. Warto po przebywaniu w takich miejscach, po kąpieli, oglądnąć ciało w celu poszukiwania ewentualnych „zaczepionych” kleszczy. U dzieci należy szczególną uwagę zwrócić na skórę głowy, na granicę owłosienia i okolice zauszne, dorośli powinni dokładnie przyjrzeć się okolicom naturalnych zgięć, takich jak okolice podkolanowe, pachwiny, pachy. Nie ma jednak żadnej zasady i kleszcz może wkłuć się w każde miejsce.

Stosowanie repelentów – są to środki odstraszające owady w tym kleszcze, zawierają najczęściej substancję chemiczną DEET działającą odstraszająco na owady. Na rynku jest wiele preparatów o takim działaniu, z różną zawartością środka aktywnego. Im większa zawartość tym silniejszy i dłużej trwający efekt. Nie powinno się stosować tego typu środków u małych dzieci (do 2 miesiąca życia).

Co zrobić w przypadku ugryzienia?

W przypadku znalezienia kleszcze należy jak najszybciej usunąć go przy pomocy pęsety. Chwytamy kleszcza jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem wyciągamy go z miejsca wkłucia. Nie należy w żadnym przypadku smarować kleszcza tłuszczem, spirytusem, środkami dezynfekcyjnymi, wygniatać, wykręcać itd. Może to spowodować zwracanie treści pokarmowej przez kleszcze, co zwiększa ryzyko zakażenia. Po usunięciu kleszcza, miejsce wkłucia należy zdezynfekować oraz umyć ręce. Miejsce wkłucia należy obserwować przez najbliższe kilka tygodni. W przypadku pojawienia się rumienia, obrzęku, należy skonsultować się z lekarzem. Również pojawienie się rumienia w innym miejscu lub pojawienie się objawów infekcyjnych, grypopodobnych nakazuje taką konsultację.

Szczepionki?

Nie ma obecnie na rynku medycznym szczepionki zabezpieczającej przed boreliozą, jest jednak szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu – jest to szczepionka rekomendowana przez Ministerstwo Zdrowia, nie jest jednak refundowana.

Źródło: www.domenazdrowia.pl
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2011-06-16, godz. 14:33