Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne

42. Przegląd ZespołówKolędniczych i Obrzędowych “Żywieckie Gody” 2011
dla „Małej Jetelinki”

„Żywieckie Gody”
to jedna z najbardziej oryginalnych imprez w województwie, której celem jest nie tylko kontynuowanie tradycji ludowych związanych z okresem zimowym, ale również wydobycie z zapomnienia niektórych zwyczajów.

„Żywieckie Gody” już za nami. Przez dwa weekendy stycznia w Żywcu odbywały się przeglądy i prezentacje grup kolędniczych, pastuszków, trzech króli, herodów. Przegląd grup kolędniczych i zespołów występujących na scenie odbył się w dniach 28 i 29 stycznia w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Na żywieckiej scenie przed komisją w składzie Małgorzata Kiereś, Jan Brodka i Kazimiera Koim wystąpiły 33 grupy reprezentujące zespoły regionalne, grupy nieformalne, szkoły i instytucje kultury.

Organizatorami „Żywieckich Godów” byli Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.

Jesteśmy bardzo dumni z faktu, iż nasza rodzima grupa „Mała Jetelinka” zdobyła dwa I-sze miejsca w kategoriach:

1. dziecięcych grup kolędniczych przyznano nagrody rzeczowe:
 I miejsce zostało przyznane:
“Trzom Królom” z “Małej Jetelinki” z Jaworzynki ,

2. dzieci składających powinszowania:
 I miejsce zostało przyznane: Połaźnikom z “Małej Jetelinki” z Jaworzynki.

Znane są również wyniki VII Międzynarodowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek  „Pastorałka Żywiecka 2011″, który odbył się w ramach WYSZEHRADZKIEGO KARNAWAŁU ZIMOWEGO – ŻYWIEC 2011 Komisja w składzie:
Pan Jan Brodka – Polska, Pani Krystyna Jagła – Polska, Pani Bronisława Tyc – Polska w dniach 14 i 15 stycznia 2011 roku wysłuchała wszystkich zgłoszonych 65 programów polskich i zagranicznych w 6 regulaminowych kategoriach  z podziałem na dwie kategorie wiekowe. I tak, biorąc pod uwagę cele i warunki regulaminowe Przeglądu, w kategorii wiekowej – dzieci Komisja postanowiła przyznać:
W kategorii Kapele ludowe i folkowe przyznano: I miejsce – Złotą Gwiazdę Betlejemską oraz nagrodę rzeczową  przyznano MAŁEJ JETELINCE;
W kategorii Grupy Śpiewacze: III miejsce – Brązową Gwiazdę Betlejemską przyznano MAŁEJ JETELINCE.

Serdecznie gratulujemy wykonawcom i ich opiekunom!!!

Dodał: AL Dodano: 2011-02-11, godz. 10:39