http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Gmina Istebna » Gmina
Sąsiedzi gminy

Wisła - www.wisla.pl
Wisła 10 800 mieszkańców, 11 km2
Jeden z najbardziej popularnych beskidzkich ośrodków sportowo-turystycznych. Położone w dolinie Wisły miasto otoczone jest dwoma pasmami Beskidu Śląskiego - Czantorii i Baraniej Góry. Prawie do końca XIX w. Wisła zachowała charakter pastersko-rolniczej wsi górskiej. Przełom nastąpił w latach międzywojennych, kiedy stała się znaną w całym kraju miejscowością letniskową. Dziś, posiadająca od 1962 roku prawa miejskie Wisła, może jednorazowo przyjąć 15 000 turystów. Z 75 domów wczasowych i hoteli należy wymienić najnowszy hotel "Stok". W ośrodku sportowym "Start" trenują reprezentacji Polski w wielu dyscyplinach sportu. Miłośnicy sportów zimowych mają do dyspozycji liczne wyciągi, 2 skocznie i ponad 12 km tras narciarskich. Od 1963 r. w Wiśle odbywa się Tydzień Kultury Beskidzkiej - wielka impreza folklorystyczna z udziałem krajowych i zagranicznych zespołów ludowych


Bukovec
 - www.bukovec.cz
Bukovec 1400 mieszkańców, 17 km2
Beskidzka wieś leżąca na znanym szlaku kupieckim tzw. halickim, który do dziś łączy te tereny z Polska, założona została w 1305 r. Na terenie wsi zachowały się typowe dziewiętnastowieczne chaty góralskie. W polskiej szkole otwarte zostało Małe Muzeum Regionalne. Na terenach rezerwatu przyrody nad potokiem Olecki można spotkać cenne okazy roślin z rodziny orchidei. Wioska jest punktem wyjścia licznych szlaków turystycznych, np. na szczyt Girowej, gdzie znajduje się ośrodek rekreacyjny służący zarówno miłośnikom turystyki, jak i sportów zimowych. Na uwagę zasługuje grupa skalna "Czarcie młyny", gdzie - w dziś zasypanej jaskini - ukrywali się zbójnicy. Na wzgórzu Kempa są widoczne resztki szańców - wałów ziemnych wzniesionych dla obrony przed najazdami Tureckimi w XVI wieku.


Jablunkov -
www.jablunkov.cz
Jablunkov 7 000 mieszkańców, 12,8 km2
Miasto w dolinie rzeki Olzy zostało założone prawdopodobnie jako osada przy szlaku kupieckim w XII w. Prawa miejskie uzyskało w 1560 r. Centrum tworzy Rynek Mariański z kamienicami z XIX w. i barokową studnia z figurą Matki Boskiej z 1655 r. Pierwotnie drewniany kościół Bożego Ciała zastąpiono murowanym z 1620 r., przebudowanym później w stylu neogotyckim. Ratusz to gmach w tzw. stylu wiedeńskim. Przy narożniku rynku stoi dom książęcy. W 1859 roku założono w mieście klasztor Elżbietanek. znajduje się tu również sanatorium leczące choroby dróg oddechowych z pięknym parkiem, który udekorowali rzeźbami A. Makovský i J. Tříska. Najwazniejszą imprezą folklorystyczną jest doroczne Górolskie Świeto odbywające się w środku lata (w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej) w Lasku Miejskim. Miasto posiada sportowe, basen schronisko turystyczne "Amerika" i ośrodek sportowy z sauną


Cierne - www.cierne.sk

Skalite - www.skalite.sk


Milówka - www.milowka.pl
Gmina Milówka położona jest w południowo-zachodniej części Beskidu Żywieckiego, wzdłuż dolnego koryta rzeki Soły, na wysokości 450 m n.p.m., przy pięknej turystycznej drodze Żywiec-Koniaków-Istebna-Wisła.
Z letniskowych miejscowości gminy - Milówki, Lalik i Kamesznicy - wyruszyć można na malownicze szczyty otaczające dolinę: Baranią Górę (1220 m n.p.m.), Halę Boraczą (851 m n.p.m.), Prusów (1010 m n.p.m.).    Zwolenników letnich kąpieli zapraszają czyste wody Soły oraz jej dopływów: Kamesznicy, Bystrej, Janoski i Złatnej. Zdrowy klimat, liczne szlaki górskie i spacerowe, duże obszary leśne sprawiają, że gmina jest chętnie odwiedzana przez turystów.  Na szczególną uwagę zasługuje rezerwat przyrody z bogatą kolekcją unikalnych gatunków drzew. Znajduje się on w Kamesznicy, na terenie parku krajobrazowego. We wsiach gminy zobaczyć można również przykłady ludowej sztuki sakralnej; są to figurki przydrożne w Nieledwii oraz kościółek na Pochodzitej. Panują tutaj również dobre warunki do zimowego odpoczynku. Obfite opady śniegu oraz wyciągi w Kamesznicy i sołectwie Szare pozwalają aktywnie spędzić czas w górskiej scenerii. 


Zwardoń - www.rajcza.com.pl
Zwardoń liczy 1015 mieszkańców, 13,88 km2.
To miejscowość niezwykła, niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju. Urzeka swym pięknem tak bardzo, że nie sposób przejść obojętnie. Rachowiec, Kikula, Sołowy Wierch, Skalanka czy "Aleja Zakochanych" (grzbiet pomiędzy Skalanką a Rachowcem) wzruszyły i wzruszają niejednego.
Zwardoń położony w powiecie żywieckim (województwo śląskie), w zachodniej części Beskidu Żywieckiego, na pograniczu z Beskidem Śląskim.
Centrum miejscowości położone jest na wysokości 690 m n.p.m.
Jako typowa miejscowość górska posiada wiele osiedli rozsianych na górskich zboczach - Sołowy Wierch (848 m), Kobyłkula (699 m), Pydychów Groń (751 m), Rachowiec (954 m), Skalanka (867 m), Beskid Graniczny (863 m). 
Swoje źródła na obszarze Zwardonia posiada Rachowczanka, która spływa do Słanicy w Soli. Oprócz tego 15 potoków źródłowych spływa do rzeki Czernej, bądź to na obszarze Lalik, bądź też na obszarze Kiczory.
Cała miejscowość rozłożona jest malowniczo pomiędzy trzema przełęczami - Przysłop, Zwardońska i Graniczne.


drukuj drukuj
« powrót
Dodał: P.G. Dodano: 2005-02-16, godz. 18:35