Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2010
Podziękowania dla służb za walkę z żywiołem

Informacja Starostwa Powiatowego w Cieszynie

Podczas powodzi ofiarnie walczyli z żywiołem. Podziękowania przedstawicielom wszystkich służb, które uczestniczyły w akcji przeciwpowodziowej na terenie powiatu cieszyńskiego złożył Starosta Czesław Gluza.

Listy z podziękowaniami odebrali m.in. Prezesi Gminnych Zarządów OSP. Zaangażowanie ochotników w walce z powodzią było bardzo duże.

Żywioł wody, który boleśnie doświadczył całą Polskę w ostatnim czasie, dał się poważnie we znaki również mieszkańcom powiatu cieszyńskiego. Świadomość pewnej bezsilności wobec praw przyrody pozwala nam jednak przystąpić z nową energią do odbudowy tego co zostało zniszczone w powodzi, która nawiedziła nasz region. Powodzi, która kolejny raz pokazała ogromną determinacje i zaangażowanie wielu służb oraz osób prywatnych. Od momentu pojawienia się sygnałów o zagrożeniu powodziowym czyli od soboty 15 maja Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego był w gotowości do podjęcia konkretnych działań. Niestety konieczność prowadzenia szerokiej akcji nie ominęła nas tak jak nie oszczędziła nas powódź. W tym lęku i niepewności jaka nam wszystkim towarzyszyła niewątpliwie pozytywnym aspektem była wzorcowa postawa wszystkich służb, które praktycznie przez całą dobę przez kilka następujących po sobie krytycznych dni, pełniły prawdziwą wartę. Pracując nie tylko w terenie, ale także pełniąc dyżury w urzędach i sztabach kryzysowych, koordynując działania służb. Na pierwszym miejscu chcę podziękować strażakom zarówno tym z zawodowej straży pożarnej jak i ochotnikom. Ogromna pomoc i zaangażowanie strażaków we wszystkich gminach kolejny raz pokazują jak ważna jest ich praca. W wielu przypadkach szybka akcja zapobiegła wielu dodatkowym zniszczeniom, które mogła powódź poczynić. Na skutek żywiołu ponieśliśmy znaczne straty na drogach. Jeśli chodzi tylko o drogi powiatowe i obiekty mostowe to wynoszą one blisko 70 mln złotych. Niewykluczone jednak, że będą większe. W trakcie zabezpieczania zalanych odcinków i zagrożonych mostów wielką pomocą służyła policja i za te działania jak i sprawne wyznaczanie objazdów , a także zabezpieczanie mienia osób ewakuowanych serdecznie dziękuję. Wyrazy wdzięczności kierują także w stronę Straży Granicznej, na którą w trudnych sytuacjach zawsze możemy liczyć. Dziękuję Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii, Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego, Powiatowemu Zarządowi Dróg Publicznych pracownikom pogotowia, szpitala, wszystkim sztabom kryzysowym na czele z wójtami i burmistrzami gmin powiatu cieszyńskiego. Dziękuję żołnierzom z bielskiego batalionu, którzy natychmiast na moją prośbę i okazali nam dużą pomoc wspierając na terenach najbardziej zalanych działania przeciwpowodziowe. W tych trudnych dniach po raz kolejny przekonaliśmy się jaką siłę ma informacja i szczególnie gorąco dziękuję dziennikarzom za szybkość reagowania, co pozwoliło dotrzeć z informacjami poprzez Internet czy prasę do wszystkich mieszkańców powiatu. Ludzi, którym należy się uznanie i wdzięczność jest bardzo wielu i nie sposób w tym miejscu wszystkich wymienić. Dziękuję wszystkim mieszkańcom powiatu za to, że w tym trudnym czasie wykazali się odpowiedzialnością i solidarnością z najbardziej poszkodowanymi. Przed nami kolejny niełatwy okres. Samorządy stają dziś przez kolejnym wyzwaniem jakim jest niewątpliwie likwidacja szkód, a są one ogromne. Będziemy na pewno wszyscy szukać środków w różnych miejscach, aby jak najszybciej odbudować to co się da. Choć proces ten zapewne będzie przebiegał stopniowo. W pierwszej kolejności musimy się skupić na najpilniejszych potrzebach. Dotyczy to zalanych szkół, domów pomocy społecznej, muzeum i oczywiście dróg powiatowych. Liczę na to, że mieszkańcy powiatu cieszyńskiego podobnie jak to było podczas powodzi wykażą się zrozumieniem i odpowiedzialnością. Podobnie jak wspólnie działaliśmy w walce z żywiołem, wspólnie musimy walczyć z jego skutkami.

Starosta Cieszyński
Czesław  Gluza

Przypomnijmy, że nasi strażacy z gminnych jednostek OSP bardzo aktywnie uczestniczyli w działaniach ratowniczych na terenach objętych powodzią w różnych miejscach naszego powiatu - kliknij tutaj...

Dodał: jk Dodano: 2010-06-09, godz. 14:24