Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2010
Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

Informacja Starostwa Powiatowego w Cieszynie

Już po raz piąty Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie wspólnie z Urzędem Miasta w Ustroniu, Miejskim Domem Kultury „Prażakówka” oraz Powiatowym Domem Pomocy Społecznej w Pogórzu zorganizowało obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Mimo deszczowej pogody do Ustronia zjechało ponad 250 osób niepełnosprawnych z powiatu cieszyńskiego. Byli to głównie mieszkańcy domów pomocy społecznej, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz osoby korzystające z pomocy społecznej. Wzięli oni udział w wycieczce do Leśnego Parku Niespodzianek lub w warsztatach artystycznych. Główną atrakcją wyprawy do Parku był pokaz lotów ptaków drapieżnych oraz karmienie zwierząt. Natomiast uczestnicy warsztatów, które zostały zorganizowane w MDK „Prażakówka”, mogli spróbować swoich sił m.in. w stolarstwie, ceramice, haftowaniu. Kilka osób przygotowało maski weneckie. Nie zabrakło także chętnych nauki gry na bębnach.
Punktem kulminacyjnym imprezy był korowód, który przeszedł z Miejskiego Domu Kultury na rynek w Ustroniu. Tam każdy otrzymał gorący posiłek. Zabawę uświetnił pokaz gry na bębnach w wykonaniu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Drogomyślu.

Ogromnie się cieszę, że coraz więcej działań skierowanych jest w stronę ludzi, którzy potrzebują szczególnego wsparcia. I choć ciągle jest jeszcze wiele do zrobienia zarówno Powiat jak i lokalne władze i organizacje pozarządowe starają się na tej płaszczyźnie działać wspólnie. Równie istotne jak konkretna pomoc jest spojrzenie na osoby niepełnosprawne, które w ostatnich latach bardzo się zmieniło. W nim zawarta jest cała prawda na temat wszystkich działań podejmowanych dziś na rzecz integracji. Za te działania pragnę serdecznie podziękować pracownikom socjalnym z PCPR-u, DPS-ów, warsztatów terapii zajęciowej, przedstawicielom stowarzyszeń, wszystkim którzy okazują swoim podopiecznym tak wiele serca i ciepła. Niech ich małe sukcesy będą dla was wyrazem dobrze pełnionej służby - mówi Starosta Cieszyński Czesław Gluza.

Wiele ciepłych słów do uczestników Dnia Godności skierował Burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec. Podczas imprezy podziwiano także występy młodych artystek z MDK „Prażakówka”, a całość zakończył występ zespołu uczestników warsztatów terapii zajęciowej z Istebnej. Pomimo deszczu humory dopisywały, a uśmiechy osób niepełnosprawnych sprawiły, że w Ustroniu 5 maja zagościła niezwykła aura.
Dodał: jk Dodano: 2010-05-12, godz. 08:24