Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2010
Serwis internetowy www.slaskie2011.pl

Śląski Urząd Wojewódzki we współpracy z Urzędem Miasta Katowice, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Metropolią Silesia uruchomił serwis internetowy poświęcony przygotowaniom województwa śląskiego do polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Pod adresem www.slaskie2011.pl publikowane będą najważniejsze informacje dotyczące przygotowaniom regionu do organizacji spotkań w ramach prezydencji w drugiej połowie 2011 roku. Partnerami serwisu są Beskidzka 5 i Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Głównym zadaniem serwisu jest informacja o przygotowaniach województwa śląskiego do organizacji spotkań w ramach polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz promocja tego wydarzenia wśród mieszkańców regionu. Właśnie do mieszkańców adresowany jest jeden z pierwszych trzech konkursów, który ogłoszono wraz z uruchomieniem serwisu.
Zadaniem uczestników, którzy zdecydują się  na udział w konkursie fotograficznym „Pokaż Europie Twój kawałek Śląskiego” jest zamieszczanie w serwisie interesujących zdjęć prezentujących nasz region. Na autorów najciekawszych fotografii czekają co miesiąc pamiątki związane ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim. Trzech najlepszych otrzyma w czerwcu 2011 roku cyfrowe aparaty fotograficzne. Wraz z tym przedsięwzięciem we współpracy ze Śląskim Kuratorium Oświaty ogłoszone zostały kolejne dwa konkursy „Unimatorzy” i „Uniszkoła” adresowane odpowiednio do nauczycieli i szkół województwa śląskiego.

Odwiedzający serwis znajdą w nim ponadto podsumowanie dotychczasowych przygotowań regionu do polskiej Prezydencji i związane z nią ciekawostki. Organizacje pozarządowe, samorządy lokalne i instytucje otoczenia biznesowego mogą za pośrednictwem serwisu tworzyć kalendarz wydarzeń związanych z Prezydencją, które odbędą się w województwie śląskim.

Strona dostępna jest w trzech wersjach językowych /polski, francuski i niemiecki/, docelowo uruchomiona zostanie również wersja angielska. Wersje językowe służyły będą realizacji programu partnerskiego, którego celem będzie przygotowanie oferty /pobytowej, turystycznej/ dla zagranicznych gości odwiedzających region w trakcie Prezydencji. Szczegóły tego przedsięwzięcia zostaną przedstawione regionalnym partnerom gospodarczym z chwilą poznania kalendarza spotkań w województwie śląskim. Program realizowany będzie zgodnie z wytycznymi rządowymi dotyczącymi umów partnerskich z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą na potrzeby organizacji polskiej prezydencji.

Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje Prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie państwo sprawujące Prezydencję staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Unii Europejskiej. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo. 1 lipca 2011 roku Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.
Dodał: jk Dodano: 2010-05-07, godz. 08:04