Kultura » Dom Trzech Narodów
''Zakorzenienie'' - wernisaż
Data wydarzenia: 2010-02-04

Dnia 30 stycznia br. w Domu Trzech Narodów na Jasnowicach odbył się wernisaż rzeźby Grzegorza Michałka z Koniakowa.
     Niedyplomowany antropolog  kultury, człowiek naszego terenu i góralskiej tradycji. Swoją przygodę z drewnem rozpoczął jako dziecko, próbując swoich sił,  podpatrując warsztat pracy ojca. W szkole podstawowej samodzielnie wykonał pierwszą płaskorzeźbę. Do 21 roku życia zaniechał rzeźbiarskiego rzemiosła. Przełomowym momentem w Jego twórczości stały się dwa kamienie wykopane na Stecówce z racji budowanego tam domu. Za dotknięciem narzędzi przybrały postać amuletów i talizmanów. Taki był początek wyłuskiwania z kamienia doskonałości, które z dumą przyjaciele Grześka noszą na szyi. Po nich powstały inne większe a potem wielkie postumenty kamienne.
      Jedno z największych osiągnięć to cykl wystaw „Metamorfozy”, którą mieliśmy okazję gościć w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej w 2008 roku. Brał także udział w nietypowym: „Pierwszym Plenerze Husqvarny w rzeźbieniu piłą spalinową”. Stworzył wtedy wspaniałą postać: „Strażnika Lasu”.
     „Zakorzenienie”  - ekspozycja, która zdaniem artysty, świadczy o Jego aktywnej obecności  w tradycji, mentalności i duchowości wyniesionej przede wszystkim  z domu rodzinnego ale i mocno podkreślonej obecnością w kulturze góralskiej Gminy Istebna, będącej nośnikiem i inspiracją  do tworzenia. Jest to także bliskość sztuki, świata rzeźby, świadomość tego, że to wszystko czego tutaj dzisiaj doświadczamy jest realizacją pasji, przemyśleń, ideałów i samorealizacji.
      To coś innego, bardziej osobistego. To zakorzenienie, bycie w sztuce podkreślone nawiązaniem do Mitologii co w połączeniu z prostą góralską wiarą, tradycją, przywiązaniem do rodzinnego domu dało wyraz formom artystycznym.
      Wernisaż zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej. Na otwarcie wystawy przybyli najbliżsi przyjaciele artysty, rzeźbiarze z Trójwsi, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury oraz Jan Gazur – przewodniczący Rady Gminy Istebna, który złożył osobiste gratulacje rzeźbiarzowi.

Joanna Kohut
         Ekspozycja ustawiona jest w Domu Trzech Narodów w Górnej Galerii.
                                      Można ją podziwiać do
                      28 lutego w godzinach od 9.00 do 17.00.
Dodał: LLK Dodano: 2010-02-04, godz. 08:58