http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2010
Ciekawe zjawisko na niebie

Bardzo ciekawe zjawisko atmosferyczne można było zaobserwować wczoraj wieczorem - mowa o "księżycowym halo", które występuje, gdy Księżyc znajduje się w pobliżu pełni, a temperatura długimi zimowymi nocami spada poniżej zera.

Zjawisko "halo księżycowego" nie jest rzadkością, lecz wczorajsze warte było uwagi z tego względu, że było wyjątkowo efektowne i bardzo dobrze widoczne a pierścień rozciągał się na znaczną część nieba.

Na zdjęciach umieszczonym pod artykułem, widoczny jest Księżyc przysłaniany przez bardzo delikatne chmury piętra wysokiego o nazwie cirrostratus składające się z kryształków lodu. Na tego typu chmurach zjawisko halo jest najczęściej spotykane. Wokół Księżyca pojawił się charakterystyczny pierścień w kolorach tęczy.

W porównaniu do słonecznego halo księżycowe powstaje w nieco bardziej skomplikowany sposób. Jest ono spowodowane załamaniem i odbiciem światła słonecznego na kryształkach lodu z których składają się chmury wysokiego piętra wiszące na wysokości od 6 do 12 kilometrów. W przypadku halo księżycowego promienie świetlne nie pochodzą bezpośrednio ze Słońca, lecz odbijają się od Księżyca i dopiero wówczas docierają do ziemskiej atmosfery.

Zjawisko halo najlepiej szukać w kilkadziesiąt godzin przed zmianą pogody, zwłaszcza kiedy ostatni dzień jest pogodny, a na niebie znajdują się chmury przypominające pierze oraz takie przez które Słońce wygląda tak jakbyśmy patrzyli na nie przez szklankę. 

Sądząc z reakcji znajomych, których autor tej informacji powiadomił o możliwości obejrzenia zjawiska wydarzenie to wywołało duże zainteresowanie. Warto obserwować niebo następnymi nocami, ponieważ halo wokół Księżyca znów może się pojawić. Jeśli tak się nie stanie, to kolejna szansa nadarzy się przy okazji kolejnej pełni.
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2010-01-26, godz. 09:18