Gmina Istebna » Szkolnictwo » Szkoły Ponadgimnazjalne
Uczniowie z ZSGH w Wiśle laureatami projektu

Projekt uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich z Wisły, wśród których byli także mieszkańcy naszej gminy zwyciężył w drugiej edycji konkursu " Moja firma w mojej gminie”.

W projekcie brało udział 58 szkół ponadgimnazjalnych z 5 województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego i świętokrzyskiego. Projekt realizowany jest od 1 listopada 2008 do 21 marca 2012 i składa się z sześciu 5-miesięcznych cykli szkoleniowych. Adresatami projektu są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje w zakresie przedsiębiorczości oraz technologii informacyjno - komunikacyjnych.

Wiślańska szkoła wzięła udział w drugiej edycji tego konkursu, który trwał od września 2009 roku do stycznia 2010 roku. Działania w ramach projektu obejmowały: dwa szkolenia tradycyjne dla nauczyciela i dwóch uczniów (liderów), szkolenia e-learningowe w szkole dla pozostałych uczestników projektu oraz organizację „Dnia Przedsiębiorczości”, jako imprezy podsumowującej całe przedsięwzięcie.

Szkołę reprezentowała grupa 25 uczniów z klas II-IV Technikum w zawodzie technik hotelarstwa oraz technik żywienia i gospodarstwa domowego. Rolę koordynatora projektu pełniła nauczycielka przedmiotów ekonomicznych – Agata Gołąb. Liderami byli uczniowie klasy III THa: Anna Goszyc oraz mieszkaniec Istebnej Krzysztof Jochacy, którzy wraz z nauczycielem uczestniczyli w cyklu szkoleń tradycyjnych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Do ich zadań należało również przeprowadzenie 12 godzin szkoleniowych dla pozostałych uczestników projektu.

Szkolenie e-learningowe składało się z 3 scenariuszy szkoleniowych, z których uczniowie mogli czerpać wiedzę potrzebną do opracowania kolejnych zadań zaliczeniowych. Po pierwszym szkoleniu uczniowie dokonali analizy dokumentów związanych z rozwojem i strategią gminy oraz wybrali dwa najlepsze pomysły na działalność. Po kolejnym szkoleniu przygotowali i przeprowadzili badania marketingowe metodą ankietową i wybrali najlepszy, ich zdaniem, rodzaj działalności. Po ostatnim szkoleniu opracowali kompleksowy pomysł na założenie własnej firmy. Działalność zaproponowana przez uczniów tj. centrum rekreacyjno-rozrywkowe z bawialnią dla dzieci i bufetem, związana jest z niszą rynkową – brakiem tego typu usług na terenie miasta. Przeprowadzona przez młodych przedsiębiorców wnikliwa analiza rynku wskazała ten właśnie obszar działalności, co może okazać się wyznacznikiem sukcesu ich przedsięwzięcia.

Praca i zaangażowanie  uczniów zostały docenione przez komisję konkursową. Po pierwszym zadaniu szkoła zajmowała trzecie miejsce, zdobywając 96 punków (na 100 możliwych). Po drugim zadaniu, składającym się z dwóch części: kwestionariusza ankiety oraz analizy wyników badań (98 punków na 100 możliwych) awansowała na drugie miejsce. Po wykonaniu ostatniego zadania, które zdobyło największą liczbę punktów w rankingu wszystkich szkół (99 punków na 100 możliwych),  szkoła zajęła pierwsze miejsce w tej edycji konkursu. Uczniowie zgodnie podkreślają, że sukces nie byłby możliwy bez pomocy i cennych wskazówek nauczycieli: Agaty Gołąb, Barbary Koczwary, Danuty Wantulok. Istotny jest również fakt, że  uczniowie odnieśli tak duże zwycięstwo, pomimo że nie kształcą się w szkole o profilu ekonomicznym.

Projekt „Moja firma w mojej gminie” to nie tylko doświadczenie i satysfakcja. Na szkoły, które zajęły trzy pierwsze miejsca czekają już nagrody: 47 - calowy telewizor, notebooki oraz upominki dla uczniów. Projekt „Moja firma w mojej gminie " finansowany jest w całości ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Źródło: strona internetowa ZSGH Wisła oraz Starostwa Powiatowego w Cieszynie
Dodał: jk Dodano: 2010-01-20, godz. 09:15