http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2009
15 Jubileuszowy Festyn Istebniański

Wspaniale udał się tegoroczny, jubileuszowy 15. Festyn Istebniański w ramach 46. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Jest to jeden z największych festiwali folklorystycznych w Europie, na którym prezentują się zespoły folklorystyczne z całego świata.

W tym roku na jubileuszowy 15. Festyn Istebniański – jedną z małych estrad TKB – odbywający się w dniach 1 – 2 sierpnia 2009 r. na terenie Ośrodka Rekreacyjno – Szkoleniowego „Zagroń” w Istebnej – Zaolziu przyjechały bardzo ciekawe zespoły z Włoch, Indonezji, Kraju Basków, Chorwacji, Grecji i Rumunii, a także z Bojszów koło Pszczyny. Festyn rozpoczął występ zespołu „Istebna” z Istebnej, a w dalszej części programu nastąpiło honorowe wręczenie brązowego medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis” pani Zuzannie Kawulok z Istebnej od Wojtosza. Nagrodę przyznaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożył na ręce pani Zuzanny Wicemarszałek Województwa Śląskiego - Zbyszek Zaborowski wraz z Wójtem Gminy Istebna – Danutą Rabin oraz Dyrektorem Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku – Białej, Leszkiem Miłoszewskim. Z okazji jubileuszu Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej podziękował także najbardziej zaangażowanym w długoletnią realizację festynów istebniańskich wręczając pamiątkowe statuetki i kwiaty. Nie byłoby tego święta w Istebnej, gdyby nie pomoc Anny Bury, Jadwigi Zabawskiej, Stanisławy Majeranowskiej, Zuzanny Kawulok z Istebnej, nieżyjących już Stefana Pojdy z Wisły i Pawła Poloka z Jaworzynki. Nagrodzono także Elżbietę Legierską – Niewiadomską,  dyrektor GOK – u, która od początku zabiegała o to, żeby w naszej gminie miała miejsce jedna z estrad Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Po występach folklorystycznych odbyła się zabawa taneczna z zespołem Kaczmarzyków z Koniakowa.

Drugi dzień Festynu upływał nie tylko w atmosferze występów taneczno – muzycznych, ale również pod kątem regionalnych kulinariów. W I Konkursie Kulinarnym Trójwsi zorganizowanym przy pomocy Śląskiej Izby Kulinarnej , a w szczególności prezesa Artura Kupczyka wystartowały cztery drużyny – reprezentacje wsi Istebna, Koniaków i Jaworzynka pod okiem sołtysów, a także drużyna składająca się z pracowników Urzędu Gminy Istebna. Nasze gaździny i gazdowie przygotowali smakowite potrawy regionalne – min. kapuśnicym, zupym z kóndrotka, wyndzónkym z kisłóm kapustóm, kapuściok z gyjsinóm, bahora,królika w śmietónce, syr klagany,  krepliki, kołocze, gryskym z borówkami. Pięknie udekorowane stoiska zachęcały wszystkich wokół nie tylko nęcącymi zapachami smakołyków, ale także ciekawymi sposobami przyrządzania i podawania naszych tradycyjnych dań. Zwyciężyła drużyna z Istebnej  - Danuta Suszka, Maria Zowada, Irena Kaczmarzyk. Ciekawie było na stoisku VIP – ów, którzy pod okiem fachowców, tj. kucharzy ze znanych hoteli i restauracji na Śląsku przygotowywali wykwintne dania na bazie owoców morza, ryb i mięsa strusia. Przyznać trzeba, że mimo obaw ze strony władz, efekty zmagań były pozytywnie zaskakujące. Po zakończonej części prezentacji zespołów i potraw regionalnych bawiono się przy muzyce dancingowej zespołu Fair Play z Koniakowa.

Wielkie Folklorystyczne Święto Festyn Istebniański 2009 za nami. Kolejna lekcja folkloru, tradycji, wspaniałych wartości, które – jak powiedziała Zuzanna Kawulok podczas wręczania nagród – potrafią przetrwać wieki tylko wtedy, jeśli są dobre i czyste u swoich podstaw. Cieszmy się, że mamy u nas takie bogactwo i że przynajmniej raz w roku możemy poznawać kultury z całego świata.

 

 

Katarzyna Rucka - Ryś

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: KRR Dodano: 2009-08-05, godz. 14:38