Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2009
Szczególne wydarzenie w Galerii Sztuki

Materiał przygotowała Joanna Kohut

W czwartek 21 maja naszą Gminę zwiedzały żony rektorów uczelni technicznych w Polsce. W ramach współpracy Wyższych Szkół Technicznych Akademia Techniczno – Humanistyczna w Bielsku Białej zaproponowała Paniom zwiedzanie obiektów promujących sztukę ludową istebniańskiej gminy.
Goście zatrzymali się w miejscach, które kształtują naszą etniczność i folklor. Zwieńczeniem wizyty było spotkanie w Salonie Sztuki im. Antoniego Kukuczki w Domu Trzech Narodów na Jasnowicach. Gości podjęła Pani Wójt Danuta Rabin oraz właściciele galerii Jan i Bożena Kukuczkowie. Spotkanie uświetniły dodatkowo występy zespołów : „Mali Zgrapianie” kierowani przez Panią Małgorzatę Małyjurek oraz Panią Katarzynę Rucką – Ryś i zespół „Jetelinka” pracujący pod kierownictwem Pani Moniki Wałach. Spotkanie to dostarczyło wielu wspaniałych i niezapomnianych wrażeń. Atmosfera galerii, sympatyczne przyjęcie oraz występ dzieci dostarczyły Paniom wzruszeń takich, że zakręciła się łza w oku.
Panie przybyły do Istebnej w towarzystwie znakomitego malarza, wykładowcy akademickiego doc. Ernesta Zawady. Całe swoje dzieciństwo artysta spędził w Koniakowie. Nastepnie uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku – Białej. W latach 1991 – 1995 studiował na Wydziale Malarstwa Akademi Sztuk Pięknych w Warszawie. Uzyskał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką, malarstwem ściennym i instalacją. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach kraju i za granicą między innymi w Izraelu i Watykanie.
Goście zapewnili nas, że atmosferę tego miejsca zawiozą do swoich rodzinnych miast i będą zachęcać znajomych do odwiedzenia galerii w Domu Trzech Narodów, bo stworzona została w taki sposób, że w duszy wrażliwego na piękno człowieka pozostawia głęboki ślad.
Dodał: jk Dodano: 2009-05-27, godz. 14:02