Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2008
Młodzież z Trójwsi Na Kongresie w Rzymie
10 grudnia 2008 mija 60 rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Fakt ten jest dla nas ważny gdyż nie wystarczy jedynie wiedzieć o jej istnieniu, ale potrzeba ją wcielać w życie i dbać o dobra wspólne. Prawa Człowieka i Dobra Wspólne były tematem IX Międzynarodowego Kongresu, który odbył się w dniach od 30. października do 2. listopada w Rzymie. Przedstawicielami polskiej delegacji na czele z Siostrą Salezjanką Haliną Koćwin była młodzież naszej Trójwsi: Jolanta Mucha, Zuzanna Kawulok, Joanna Worek oraz Wojciech Michałek z panią Mariolą Czyż oraz panem Józefem Michałkiem. Spotkanie zorganizowane zostało przez Międzynarodową Organizację VIDES mającą na celu powszechny wolontariat w trosce o dobro kobiety i dziecka. Inicjatywa kongresu wsparta została przez organy ONZ oraz Radę Europy, których to przedstawiciele prowadzili wykłady. Ogólne zagadnienie miało na celu pogłębienie wiedzy o problemach globalnych, uświadomienie o naruszaniu Praw Człowieka, a przede wszystkim stworzenie Deklaracji o Dobrach Wspólnych współ oddziałujących z Prawami Człowieka oraz podjęcie konkretnych działań. Młodzież miała okazję włączyć się w dialog międzynarodowy poznając przy tym bogactwo różnorodności kulturowej całego świata. Polska ekipa reprezentowała region poprzez tańce ludowe oraz stroje góralskie. Na „stole solidarności” nie zabrakło również koronek koniakowskich oraz kolorów biało-czerwonych. Dla każdego z uczestników było to ciekawe i cenne doświadczenie, które zaowocowało chęcią pogłębiania wiedzy o problemach całego świata takich jak brak dostępu do Dóbr Wspólnych, zawłaszczanie tych Dóbr, łamanie wszelkich praw oraz ogólna krzywda jaką czyni się wobec ludzi. Kongres nie tylko sam w sobie uświadamiał o różnorodnościach międzynarodowych, to ludzie z najdalszych zakątków świata ukazywali jak inaczej można patrzeć i co innego można dostrzegać w tych samych rzeczach. Istnieje konieczność pogłębiania naszej świadomości oraz poszerzania horyzontów. Czas spędzony w Rzymie był niezwykle aktywny, wymagający wobec uczestników, uświadamiający, że nikt za nas nie będzie podejmował działań, to my musimy mieć pomysł na siebie, a współpracując możemy zmienić wiele i czynić świat lepszym.
Dodał: jk Dodano: 2008-12-09, godz. 21:33