Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2008
Dożynki Gminne 2008
    W minioną niedzielę 21 września - zgodnie z wieloletnią tradycją - odbyły się w Trójwsi Dożynki Gminne 2008, które mimo niezbyt sprzyjającej pogody zgromadziły licznych uczestników.

Głównym gospodarzem była wieś Istebna reprezentowana przez gazdów Barbarę  i  Krzysztofa Gorzołkę ze Słowioczonki. Mszę dożynkową odprawiono w Kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej Centrum.
    Po mszy świętej tradycyjnie odbył się korowód dożynkowy prowadzony przez banderę konną. Na pięknie ustrojonych wozach i traktorach zapełnionych gazdami oraz gaździnami w strojach regionalnych zgromadzone były całe przysiółki rolników. Do korowodu dołączyły także zespoły regionalne tj. „Istebna”, prezentując zwyczaje dożynkowe, „Koniaków” i „Mały Koniaków”, zespół z Serbii oraz koła łowieckie i jednostki OSP.
    Ceremoniał dożynkowy przebiegał w podniosłej atmosferze, gdzie główni gospodarze wręczyli chleby Danucie Rabin – Wójt Gminy Istebna, sołtysom poszczególnych wsi oraz księżom. W programie artystycznym wystąpiły zespoły biorące udział w korowodzie oraz Zespół „Mała Jetelinka” i Orkiestra Dęta z Jaworzynki.
    Niepowtarzalność dożynek w Istebnej związana jest z dużym zaangażowaniem mieszkańców w przygotowania tego obrzędu, strojenie wozów, koni, goszczenie wszystkich obecnych tradycyjnymi kołaczami. Wszystkie gaździny i gazdowie wraz z dziećmi ubrani są w piękne stroje góralskie. Trójwieś słynie z licznych artystów, którzy wystawili swoje wyroby, m.in. koronczarki, hafciarki, rzeźbiarze. Zaskakującą wystawę swoich rzeźb przygotował Sebastian Suszka z Wilczego, któremu serdecznie dziękujemy.
    Trzeba pochwalić górali, iż mimo złej pogody potrafili się tak dobrze zorganizować zapewniając tym samym dobrą zabawę wszystkim przybyłym do Istebnej.

Głównym gospodarzem dożynek była  wieś Istebna w placach:  Andziołówka, Tokarzonka, Mikszówka, Młoda Góra, Bystre, Mikowo Łąka z gazdami: Barbarą i Krzysztofem Gorzołką ze Słowioczonki.
Jaworzynkę – reprezentowali gazdowie z Czerchli; Aniela i Antoni Czepczor; Jaworzynkę - Trzycatek, Szkawrany, Małejurki gazdowie Katarzyna i Roman BajuraKoniaków z przysiółkami Wołowa, Zabagna, Rdzawka, Rastoka, Podplenisko gazdowie Teresa i Antoni Juroszek. Istebną- Stecówkę – Leszczynę, reprezentowali gazdowie Maria i Władysław Zowada, a Parafię Ewangelicką z Istebnej – Ewa i Eugeniusz Morys z Czerchli, którym składamy serdeczne podziękowania za kierownictwo w licznych przygotowaniach do dożynek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim księżom: ks. Prałatowi Jerzemu Patalongowi z Parafii Istebna, ks. Prałatowi Jerzemu Palarczykowi z Parafii Jaworzynka, ks. Jerzemu Kierze z Parafii Koniaków, ks. Borysowi Kroczkowi z Jaworzynki Trzycatek, ks. Bogusławowi Golarzowi z Istebnej Kubalonki, ks. Jackowi Wójcikowi z Istebnej Stecówki, ks. Alfredowi Stańkowi z Parafii Ewangelickiej z Istebnej oraz wszystkim wikarym za odprawienie mszy dożynkowych oraz obecność podczas obrzędu dożynkowego.

Wielkie podzięgowania należą się także sołtysowi wsi Istebna, Jerzemu Michałkowi, który dołożył wszelkich starań, by dożynki odbyły się sprawnie,a wszyscy zaproszeni goście byli zadowoleni.

Dodał: jk Dodano: 2008-09-22, godz. 10:01