Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2008
Majowe spotkanie na Trójstyku

W dniu 1 maja 2008 po raz kolejny odbyło się tradycyjne już „Stawianie moja” na Trójstyku w Jaworzynce. Jednocześnie było to kolejne wspólne spotkanie mieszkańców pogranicza polsko-słowacko-czeskiego.

W trakcie spotkania głos zabrali: ze strony słowackiej Starosta Ciernego Pawel Gomola, z polskiej strony Przewodniczący Rady Gminy Jan Gazur oraz ze strony czeskiej Starosta Hrčavy Josef Szkandera. W swoich wystąpienia zwrócili oni uwagę na wartości, których jesteśmy udziałowcami w ramach szeroko rozumianej współpracy przygranicznej. Podkreślili wielkie znaczenie społecznej integracji sąsiadów „zza miedzy”. Nawiązali również do historii „stawiania moja” na Trójstyku.

Na uwagę zasługuje liczny - ponad 100 osób - udział mieszkańców Ciernego, którzy przybyli jak co roku ze swoją ludową kapelą „Ozvena”.
Udział mieszkańców naszej gminy był tym razem jedynie symboliczny. Gminę reprezentowali: Przewodniczący Rady Gminy Jan Gazur, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Józef Polok, Sołtys Jaworzynki Paweł Rucki oraz radni Gminy Istebna. Było też kilku polskich turystów.

Miłą niespodzianką była obecność ks. Jerzego Kiery - proboszcza parafii św. Bartłomieja z Koniakowa i jego gościa ks. Mariana Subocza – dyrektora generalnego Caritas Polska.

Atmosfera spotkania była - jak zawsze – serdeczna i przyjacielska. Wielu rozmowom i dyskusjom towarzyszyła góralska muzyka i śpiew do którego włączali się prawie wszyscy.

Gratulujemy Słowakom doskonałej organizacji oraz licznego udziału i stworzenia wyśmienitej atmosfery.

Mamy nadzieję, że za rok reprezentacjia naszej gminy dorówna naszym Przyjaciołom ze Słowacji a proces integracji mieszkańców naszego pogranicza będzie się nadal rozwijał.

Materiały przygotował Jan Gazur

Dodał: jk Dodano: 2008-05-05, godz. 14:30