Muzeum NA GRAPIE
Telefon: +48 33 855 65 20
Kategoria: Regionalne
Miejsce: Jaworzynka
Muzeum stworzył nieżyjący już Jerzy Rucki, którego w czasie II wojny światowej los zaprowadził do Szwajcarii, gdzie zamieszkał i aktywnie uczestniczył w działaniach polskiej emigracji. Z tęsknoty za Polską, pragnąc ocalić historię rodzinnej ziemi postanowił zbudować muzeum. Dziś muzeum opiekuje się jego bratanek --Stanisław wraz z rodziną. Obecnie przybrało ono formę małego skansenu, gdyż przeniesiono na jego teren zabytkową chałupę, stodołę oraz wybudowano tradycyjną kuźnię.

Drewniany dom tzw. „kurlawo chałpa” pochodzi z 1920 r. W jej izbie znajduje się wyjątkowy „kurny piec” osadzony na odwróconych świerkowych korzeniach. Nad nim suszono zioła, potem robiąc z nich napary i nalewki stosowane na wszelkie dolegliwości, ściśle według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Stoi tam także stół z kamiennym blatem i kredens zwany „uolmaryją”, w którym ustawione są piękne talerze, miski i garnuszki. Nieodzownym elementem izby góralskiej był święty kąt. W sieni, która dzieliła dom na dwie części, miejsce znalazły narzędzia rolnicze i niezbędne na tych terenach zimową porą –narty czyli „skize” oraz „tyniny” służące do chodzenia po śniegu. W drugiej izbie przygotowano ekspozycję przybliżającą powszechne niegdyś ludowe rzemiosło, tkactwo. Uzupełniono ją o góralskie instrumenty muzyczne.

Równie interesujący zbiór eksponatów mieści się w stodole z lat 30. XX wieku. Zgromadzono w niej różnego rodzaju maszyny i sprzęt rolniczy. Znajdziemy tam brony, pługi i bardziej zaawansowane technicznie wialnie, sieczkarnie czy magiel, a także charakterystyczny element pejzażu polskiej wsi -wóz drabiniasty.

W muzeum organizowane są czasowe wystawy twórczości nieprofesjonalnej, wystawy prezentujące zwyczaje i obrzędy związane z cyklem dorocznym, warsztaty edukacyjne, podczas których prezentowane są tradycyjne rzemiosła i czynności, takie jak szycie kierpców i strojów góralskich czy przędzenie wełny. Odbywają się tu spotkania miłośników tradycji, wieczory autorskie, prelekcje i pokazy. Na Grapie można też obejrzeć kolekcję strojów ludowych, ciekawym jej uzupełnieniem są stroje noszone przez małe dzieci i ludzi starych.
Ciekawa ekspozycja i interesujące opowieści przewodnika przyciągają rzesze turystów.
Muzeum regionalne czynne jest codziennie; wskazany kontakt telefoniczny.
« powrďż˝t