CHATA KAWULOKA
Telefon: tel. +48 33 855 62 31; 790 262 829
Kategoria: Regionalne
Miejsce: Istebna

Zbudowana w 1863 roku, a w której obecnie mieści się muzeum z wystawą zabytkowych sprzętów oraz instrumentów muzycznych.
Ciekawa ekspozycja i interesujące opowieści przewodnika przyciągają rzesze turystów.
Muzeum regionalne
czynne codziennie; wskazany kontakt telefoniczny

Muzeum-Chata Jana Kawuloka, obiekt znajdujący się na szlaku Architektury Drewnianej, powstał w 1863r.; stanowi przykład starodawnego, starodawnego góralskiego domu, tzn. drewniana chata, kryta gontem, z dwiema izbami z sienią na środku. W jednej z nich, czarnej izbie znajduje się „kurlawy”, czyli dymny piec z którego dym wydostawał się właśnie do tej izby, ponieważ nie posiadał komina.Piece tego typu były wówczas powszechnie użytkowane, a miało to związek z podatkiem jaki w tamtych czasach płaciło się za komin. W środku okazja obejrzenia tradycyjnego wystroju wnętrza, sprzętów codziennego użytku, np. żarna, służące do wyrobu mąki, jednak główną atrakcję stanowi pokaz instrumentów. Niegdyś właścicielem chaty był wybitny propagator kultury regionalnej Jan Kawulok. Po śmierci twórcy opiekę nad budynkiem przejęła jego córka – gawędziarka Zuzanna Kawulok, a pomaga jej w tym kustosz chaty, folklorysta z zamiłowania - Janusz Macoszek (Ślązak Roku 2010), który swoimi barwnymi opowieściami oraz grą na zgromadzonych dawnych instrumentach, tj: gajdach, rogach pasterskich, piszczołkach, trąbitach, fujarkach, okarynach, sowie, itd. przybliża odwiedzającym klimat i dzieje tamtych czasów.

Chata Kawuloka.tif
« powrďż˝t