Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2006
Młodzi budują pokój

W niedzielę 13 sierpnia  w gościnnym Amfiteatrze „Pod Skocznią” w Istebnej odbyło się Święto Pokoju, które zakończyło drugi etap młodzieżowego projektu "Pokój to skarb w Twoich rękach”, którego inicjatorami są uczniowie ZSGH w Wiśle: Marta Kaczmarzyk (kl III THb); Bartek Mróz i Wojtek Michałek (kl II THc) oraz Piotr Balcar (kl IV TG). Uczniowie ci pod opieką s. Haliny Koćwin opracowali projekt do Programu MŁODZIEŻ finansowanego przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej
Projekt zakłada zaangażowanie młodzieży w zorganizowaniu wolnego czasu dla dzieci i młodzieży szkolnej z Istebnej i Koniakowa.

Od 7 - 13.08.06 dzieci miały możliwość uczestniczyć w różnych grupach zainteresowań takich jak: sportowa, muzyczna, plastyczna, taneczna, fotograficzna.
Czteroosobowa grupa inicjatywna zaangażowała 30 innych młodych i utalentowanych osób w realizację pomysłu budowania pokoju w świecie zaczynając od siebie i dzieci. Poprzez zabawę i zajęcia ww. grupy zainteresowań wolontariusze uczyli siebie i innych nowych, ciekawych i kreatywnych form spędzania wolnego czasu, zdrowego sposobu zaspokajania swoich potrzeb.
Ponadto wszyscy razem uczestnicy i prowadzący odkrywali zasady budowania pokoju w oparciu o program wakacyjny opracowany przez Siostry Salezjanki „Pokój to skarb w moich rękach”. Podczas spotkań formacyjnych ukazywali wartość pokojowego i przyjaznego współżycia, wkładu każdej osoby w budowanie pokoju i p[przyjaźni a także potrzebę porzucenia barier i uprzedzeń, które utrudniają otwarcie się na innych ludzi.
13 sierpnia w godz. od 14 - 18.00 miało miejsce Święto Pokoju które było uwieńczeniem całotygodniowej pracy. W obecności rodziców, zaproszonych gości i przyjaciół dzieci i animatorzy zaprezentowali owoce swojej pracy i zabawy. Na scenie tańczyli i śpiewali mali artyści, wokół sceny prezentowane były wystawy fotograficzna wykonanych i wywołanych przez dzieci zdjęć, oraz różnobarwna prezentacja prac plastycznych. Niektóre z prac zostały sprzedane zasilając fundusz projektu na następne działania. Niestety z powodów pogodowych nie udało się uczestnikom rozegrać upragnionego mecz na boisku Pod skocznią, na co nadal mamy nadzieję.
Można było skorzystać przy tej okazji z ofert gastronomicznych: kiełbasek z grilla, ciasteczek przygotowanych przez kochane mamy, kawy lub herbaty, a  nawet z waty cukrowej.

W Święto Pokoju udało nam się zaangażować wiele osób - szczególnym zainteresowaniem darzyli naszą akcję rodzice uczestników z Istebnej, Koniakowa  oraz Jaworzynki, władze gminy Istebna oraz dyrektorzy szkół: SP w Koniakowie i Gimnazjum w Istebnej, którzy udzielili gościny dzieciom i młodzieży.

Cała inicjatywa pokazała wszystkim, że wspólnie możemy zrobić wiele i nikt z nas nie ma tego, co możemy mieć razem. Wystarczy podzielić się fascynującymi marzeniami i innymi a mogą stać się one rzeczywistością.

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wsparli pomysł młodzieży – Siostrom Salezjankom, pani Wójt Danucie Rabin, dyrektorom w/w szkół, księżom Proboszczom z Koniakowa i Istebnej, przedstawicielom Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej i wielu bardzo życzliwym osobom, bez których ta akcja nie byłaby możliwa.
Dodał: jk Dodano: 2006-09-06, godz. 08:43