http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2006
II Integracyjny Obóz Młodzieży Pogranicza - Istebna 2006

W 2005 r. władze słowackiej gminy Cierne zainicjowały coroczne integracyjne spotkania młodzieży, zamieszkującej pogranicze polsko-czesko-słowackie w celu nawiązania i poszerzenia wzajemnej współpracy i poznawania walorów regionu. Tam tez odbył się I Obóz Integracyjny.
 W tym roku obóz odbył się w naszej gminie, w dniach od 07-16.07. W budynku Gimnazjum im. Jana Pawła II gościła 45 osobowa grupa młodzieży z gminy Bukowec z Republiki Czeskiej, gminy Cierne Ze Słowacji i gminy Istebna. Młodzieżą opiekowało się 6 wychowawców, po 2 z każdego kraju.
 W celu przygotowania obozu odbyły się spotkania organizacyjne z partnerami czeskimi i słowackimi, na których opracowano dokładny program pobytu gości w naszym regionie.
 Na program obozu złożyły się wycieczki piesze i autokarowe, zwiedzanie atrakcyjnych miejsc kulturowych i turystycznych naszego regionu, poznanie historii i współczesności regionu i Ziemi Cieszyńskiej, a także pokazanie sąsiadom walorów przyrodniczych i krajobrazowych naszej Trójwsi.
A oto kilka najciekawszych miejsc, jakie odwiedzili nasi goście:
Zwiedzili kościół p.w. Dobrego Pasterza w Istebnej, pomnik Stelmacha, cmentarze, budynek gminy i szkoły;
Spotkali się przy Trójstyk w Jaworzynce, w Muzeum na Grapie i poznali część ścieżki astronomicznej;
Odwiedzili Chatę Kawulok, Ośrodek Edukacji Ekologicznej, dom alpinisty Jerzego Kukuczki na Wilczym;
W Koniakowi zwiedzili muzeum koronki, byli na Ochodzitej i Koczym Zamku;
 Spotkali się w OPP z członkami zespołu regionalnego „Koniaków” oraz wzięli udział w warsztatach artystycznych.
W programie były też wycieczki autokarowe po Ziemi Cieszyńskiej. Młodzież odwiedziła przygraniczne miasto Cieszyn, była na Górze Zamkowej i Baszcie, zwiedziła Książnicę, Studnię Trzech Braci oraz Muzeum. Była również wycieczka do Ustronia na Czantorię i do ZOO oraz na basen „Delfin” do Skoczowa.
W czasie wycieczki „Pętlą Beskidzką” uczestnicy wyjechali na górę Żar, a w dniu, w którym zwiedzali Stecówkę i zabytkowy kościółek, wybrali się też na spacer do Zameczku Prezydenckiego w Wiśle, następnie pojechali do Wisły Malinki na skocznię narciarską w budowie i oczywiście odwiedzili Muzeum Beskidzkie w Wiśle.
W czasie swych wędrówek spotykali się z ciekawymi ludźmi, którzy przedstawiali im historię, folklor i dzień dzisiejszy naszej pięknej Ziemi Cieszyńskiej i Beskidów.
 Wszystkie te spacery, wyjazdy i wędrówki wykorzystano w organizowanych różnego rodzaju konkursach i zajęciach świetlicowych.
Zorganizowany był też konkurs wiedzy ogólnej na temat Europy, który cieszył się wielkim powodzeniem.
Wśród tych wielu atrakcji znalazł się również czas na organizowanie imprez integracyjnych, takich jak: dyskoteki, rozgrywki sportowe, ogniska, wspólne śpiewanie, zajęcia przy komputerach.
W czasie zajęć komputerowych uczestnicy obozu wymieniali informacje i odwiedzali strony internetowe, co przyczyniło się do lepszego poznania miejscowości po obu stronach granicy.
 Uczestnicy obozu prowadzili swoistą „kronikę”, w której zapisywali i artystycznie ozdabiali wydarzenia każdego dnia i dzielili się swoimi przeżyciami.
 W organizację obozu młodzieżowego zaangażowanych było dodatkowo ok. 100 osób reprezentujących 6 organizacji i stowarzyszeń działających na obszarze wsparcia.
Najważniejsi współpartnerzy zaangażowani w realizację projektu to: Urząd Gminy Istebna, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej, Zespół Regionalny „Istebna”, OPP w Koniakowi, GOK w Istebnej i Klub Sportowy „Trójwies” Istebna.
 Z okazji II Obozu Integracyjnego wydano różne materiały promocyjne, jak: zaproszenia, czapeczki, plakietki, koszulki oraz mniejszy folder, reklamujący przebieg pobytu młodzieży w Istebnej.
 Dziesięciodniowy obóz integracyjny młodzieży, wypełniony różnymi atrakcjami minął w przyjaznej atmosferze, atmosferze bariery językowe zostały szybko pokonane. Gościnni pracownicy Gimnazjum zadbali o dobry wypoczynek i wzmocnienie sił fizycznych, więc uczestnicy obozu z żalem rozjeżdżali się do swoich domów.
Zdobyta wiedza i poznanie środowiska lokalnego na pewno zaowocuje dalszymi indywidualnymi kontaktami, a kolejne, trzecie spotkanie odbędzie się w przyszłym roku w przygranicznych miejscowościach czeskich regionu Jabłonkowskiego.  

"Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Fundusz Mikroprojektów Interreg IIIA CZ-PL w obszarze Euroregionu Śląsk Cieszyński".
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2006-08-02, godz. 13:36