http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Dom Trzech Narodów
Wyjątkowy wernisaż w Galerii Sztuki na Jasnowicach
ZBIOROWA WYSTAWA MALARSTWA ABSOLWENTÓW I PEDAGOGÓW INSTYTUTU SZTUKI UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO

4 lipca 2015 roku w Galerii Kukuczka miało miejsce kolejne ciekawe wydarzenie. Tym razem swoje malarstwo prezentowała tam grupa absolwentów i pedagogów z katedry malarstwa Uniwersytetu Śląskiego. Osoby, które tytuł magistra sztuki uzyskały w pracowni pani prof. Elżbiety Kuraj to:
pochodząca z Istebnej –  MagdaLena Krężelok, która na swoim koncie ma już udział w plenerze malarskim, liczne wystawy, warsztaty edukacyjno – artystyczne, wyróżnienie w konkursie skierowanym do absolwentów malarstwa Promocje2013 – Legnica, aktualnie szykuje się do udziału w tegorocznej edycji konkursu na najlepszy dyplom z edukacji artystycznej w Poznaniu. Jej malarstwo to bogate fakturalnie emocjonalne portrety bliskich jej osób oraz relacji ich łączących. Obrazy autorki balansują na pograniczu abstrakcji i malarstwa figuratywnego.

Kolejna absolwentka, Aleksandra Leśniewicz, mieszka w rybnickiej dzielnicy – Chwałowicach. Tytuł licencjata uzyskała w Raciborzu, z Uniwersytetem Śląskim spotkała się na studiach drugiego stopnia, gdzie odnalazła się bez problemu w pracowni malarskiej, dzięki niebywałym umiejętnościom i niezwykłej wrażliwości. Autorka z przyjemnością odchodzi od realistycznych przedstawień na rzecz różnorakich kreacji. Po uzyskaniu tytułu magistra sztuki została dostrzeżona i zakwalifikowała się do konkursu Promocje2013 w Legnicy. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych i galeriach.
Następna autorka, która zaprezentowała swoje malarstwo podczas wernisażu, to Magdalena Zientek – Mrugacz, mieszkanka Jordanowa. Artystka zainicjowała pierwszą wystawę tej grupy w Nowym Targu w roku 2014. Nieobecna na wernisażu w Istebnej, obecna była dzięki swoim niezwykle ciekawym, stonowanym pracom – monochromatycznym abstrakcjom geometrycznym z cyklu zatytułowanego „Zmiana miejsc”.

Katarzyna Szlagowska z Brennej i jej monumentalne malarstwo – to kolejna ciekawa propozycja. Prace artystki inspirowane są sportową fotografią reportażową, odchodzą od niej jednak tak dalece, iż niejednego odbiorcę dziwić mogą kojarzące się ze sportem tytuły prac! Bogactwo kolorystyczne i eksperymenty techniczne to jakości stanowiące o niewątpliwej wartości prac artystki.
Alicja Pietraszek, odkrywszy pewne nieistniejące już wnętrze, stworzyła swój cykl dyplomowy będący odzwierciedleniem charakteru nie tylko miejsca, ale i samej autorki. Spokojna, zrównoważona artystka w takim właśnie klimacie ukazała odbiorcy fragmenty martwych natur, skrawki rzeczywistości już obecnie nieistniejącej. Cykl nosi tytuł „Archiwum pamięci”.

Ostatnia absolwentka, która prezentuje swoje malarstwo w Galerii Kukuczka to mieszkanka Dąbrowy Górniczej – Beata Stolarska. Na wystawie zobaczyć można jej prace zawierające motywy roślinne w dużym powiększeniu. Autorka chętnie maluje także motywy zaczerpnięte z jogi, kultury Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Jest laureatką  I miejsca w międzynarodowym konkursie fotograficznym CHOPIN.THE COURSE.
Pedagodzy to, wspomniana wyżej, pani prof. Elżbieta Kuraj, dr hab. Krzysztof Dadak, oraz dr hab. Adam Molenda.

Prezentują oni różne postawy twórcze, jednakże wciąż bazujące na tej samej materii malarskiej. E. Kuraj i K. Dadak prowadzą wspólnie pracownię malarstwa, A. Molenda jest współzałożycielem nowego kierunku kształcenia studentów – Malarstwo i projekty interdyscyplinarne, odchodzącego od tradycyjnych form na rzecz nieco bardziej współczesnych trendów w sztuce. Wszyscy oprócz tego, że są pedagogami, są też czynnymi artystami.

Wernisaż uświetniła obecność muzyków. Jako pierwsi wystąpili pan Bernard Gasz i pani Inga Madej w repertuarze Bułata Okudżawy, następnie Jan Kukuczka przygotował dla zgromadzonych niespodziankę. Wieczór uświetniła bowiem grupa utalentowanej młodzieży z Ukrainy, przebywająca aktualnie na naszym terenie. Różnorodny repertuar i niewątpliwe talenty młodzieży zachwyciły zgromadzonych gości.

Prowadzenie wieczoru właściciel – Jan Kukuczka tradycyjnie oddał w profesjonalne ręce Macieja Szczawińskiego – redaktora Radia Katowice.

W imieniu grupy prezentującej swoje prace w Galerii Kukuczka, pragnę podziękować gospodarzowi za gościnę, zgromadzenie dostojnych gości (z ramienia Urzędu Gminy – Teresa Łaszewska, Joanna Kohut, Oliwia Szotkowska, postaci realizujące się w biznesie, jak np. pan Zdzisław Arlet, Janusz Urbaniec, Henryk Wcisło, Michał Bożek, Zbigniew Legierski, czy lokalnej kulturze – Józef Michałek z żoną Moniką). Szczególnie jednak dziękuję za możliwość pokazania malarstwa abstrakcyjnego w miejscu, gdzie zazwyczaj widuje się realizm!


Magda Lena Krężelok
 
Fotogalerie z wernisażu autorstwa Magdaleny Krężęlok i Józefa Michałka
 
 
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: K.C Dodano: 2015-07-09, godz. 11:38