http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Sport » Kluby sportowe » Klub Piłkarski KP TRÓJWIEŚ
10 lat klubu piłkarskiego w Trójwsi

Na podstawie monumentalnego wydawnictwa „The Polish Millers (A piece of Rotherham United history in Poland), broszury „Klub Piłkarski Millers Trójwieś – 2000”, których autorem jest założyciel i pierwszy prezes KP Trójwieś Millers Piotr Jałowiczor (aktualnie mieszkający w Anglii) oraz materiałów prasowych opracował Jacek Kohut.

Czas szybko upływa a fortuna kołem się toczy. Po raz pierwszy w historii drużyna KP Trójwieś spadła do niższej klay rozgrywkowej. Tymczasem mija właśnie 10 lat od historycznej chwili, kiedy to na jednym ze spotkań istniejącego w Istebnej Fan – Klubu angielskiej piłki nożnej postanowiono założyć drużynę piłkarską. Przez te wszystkie lata ludzie, dla których piłka nożna nie była i nie jest obojętna przeżywali niezwykłe chwile. Jak zawsze były momenty wzniosłe, ale także trudne. Wspomnienia pozostaną na zawsze.
Dziesięciolecie to okazja szczególna, dlatego też chcemy choć krótko spojrzeć wstecz i przywołać najważniejsze wydarzenia z minionych dziesięciu lat. A zaczęło się tak...

POCZĄTKI

Początki sięgają końca 1994 i pierwszych miesięcy 1995 roku, kiedy to w Istebnej zaczęli się spotykać Piotr Jałowiczor (kibic angielskiego klubu Rotherham United), który w 1993 roku opuścił Anglię i zamieszkał w Istebnej, Jacek Kohut (kibic innego klubu z Anglii Leeds United) oraz Ryszard Motyka i Józef Michałek, którzy także interesowali się piłką nożną na Wyspach. Spotkania te to przede wszystkim dyskusje na temat „English Football” oraz analiza materiałów dotyczących tego zagadnienia takich jak kasety video, programy meczowe, wydawnictwa. Większość z nich było własnością P. Jałowiczora, ale wiele członkowie Fan – Klubu (bo taki został z czasem utworzony) otrzymali z Anglii od Dyrektora Komercji i Promocji Klubu Rotherham United Dave Nichollsa - człowieka, który przez lata współpracował z Klubem w Istebnej i był mu bardzo przychylny.

ZAŁOŻENIE DRUŻYNY KP TRÓJWIEŚ MILLERS


Na przełomie lat 1995 i 1996 spotkania Fan – Klubu odbywały się w coraz większym gronie. W czasie jednego z nich padł pomysł utworzenia drużyny piłkarskiej. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, jakie piętno na życiu sportowym i społecznym w Trójwsi wyciśnie ta decyzja. Sprawy nabrały tempa wiosną 1996, kiedy to przyjęto dwuczłonową nazwę drużyny – „Millers Trójwieś” – Millers to przydomek angielskiego klubu, z którym utrzymywano kontakt, czyli Rotherham United a Trójwieś... to po prostu Trójwieś (dla niewtajemniczonych trzy miejscowości tworzące Gminę Istebna czyli w kolejności alfabetycznej Istebna, Jaworzynka i Koniaków). Taka nazwa to było coś wyjątkowego w skali podokręgu a może i kraju.

WĘGIELEK


Nabór piłkarzy do drużyny odbywał się spontanicznie na zasadzie przyjacielskich kontaktów członków Fan – Klubu. 3 maja 1996 roku doszło do pierwszego treningu w Jaworzynce na Węgielku, gdzie rozegrano też pierwsze mecze z miejscowymi amatorskimi drużynami. Z sentymentem dawni członkowie klubu wspominają pojedynki z Lys – Fusion Poland 2:3, Gołębiorzami 4:4, SKR Koniaków 2:1, Górnikami 6:2, Masorzami 6:2 i Budowlanką 16:1. Kamieniem milowym w tych pionierskich czasach był wyjazd do Wadowic i mecz z miejscową drużyną klasy A wygrany przez KP Trójwieś Millers 3:2. Ten mecz pokazał, że w drużynie drzemie ogromny potencjał i pojawiły się pierwsze, nieśmiałe plany startu w oficjalnych rozgrywkach ligowych. Warto przypomnieć pionierów, którzy w tych pełnych entuzjazmu czasach tworzyli skład drużyny (kolejność alfabetyczna): Józef Heczko, Jerzy Jaworski (kapitan), Tadeusz Kilian, Jacek Kohut, Grzegorz Kukuczka, Marcin Legierski, Dariusz Lipowski, Andrzej Małyjurek, Stanisław Marekwica I, Tomasz Matuszny, Wacław Matuszny, Józef Michałek, Andrzej Motyka, Jan Motyka, Ryszard Motyka, Marian Rucki, Andrzej Sikora, Marian Suszka, Janusz Waszut, Mirosław Żyrek. Sprawy organizacyjne i administracyjne klubu spoczywały w rękach Piotra Jałowiczora,  zaś stroną sportową drużyny zajmował się Jacek Kohut

KLASA C

Oficjalne Zebranie Założycielskie Klubu odbyło się w lutym 1997 roku, kiedy to przyjęto nazwę klubu i statut, a dwa miesiące później doszło do jego rejestracji  w Sądzie w Bielsku – Białej oraz w Bielskim Okręgowym Związku Piłki Nożnej. Równocześnie z działaniami administracyjnymi kontynuowano rozwój sportowy drużyny poprzez liczne mecze z drużynami klubowymi klas rozgrywkowych A, B, C jak i ligi okręgowej (m.in. Kuźnia Ustroń, Beskid Brenna). Historyczny moment nadszedł w dniu 3  sierpnia 1997 r, kiedy to w Zebrzydowicach KP Trójwieś Millers zagrała pierwszy oficjalny mecz w Pucharze Polski. Dwa tygodnie później (17.08) doszło do pamiętnego debiutu w Klasie C – meczu w Landku zakończonego remisem 1:1. Był to początek wspaniałego sezonu zakończonego awansem do Klasy B, a osiągnięte wyniki nie zdarzyły się jeszcze w historii Podokręgu Skoczów. Oto drużyna grając swój pierwszy sezon w oficjalnych rozgrywkach, w dodatku rozgrywając z braku własnego boiska wszystkie mecze na wyjazdach nie doznała ani jednej porażki odnosząc 16 zwycięstw i dwa razy remisując (50 punktów) przy bilansie bramkowym 79 : 15. Ta niecodzienna seria rozpoczęła się w Landku, awans zapewnił mecz w Strumieniu (wynik 12:1) na trzy kolejki przed końcem rozgrywek, a ostatni mecz w Klasie C miał miejsce w Ochabach 14 czerwca 1998, gdzie Millersi wygrali 3:1. Oto lista piłkarzy, którzy grali w tym historycznym sezonie w meczach Klasy C i Pucharze Polski (kolejność alfabetyczna): Ireneusz Adamczyk, Krzysztof Chorąży, Józef Heczko, Jerzy Jaworski (kapitan drużyny), Mirosław Kapaś, Tadeusz Kilian, Jacek Kohut, Jan Kohut, Bartłomiej Kukuczka, Grzegorz Kukuczka, Marcin Legierski, Dariusz Lipowski, Andrzej Małyjurek, Tomasz Matuszny, Wacław Matuszny, Andrzej Mojeścik, Andrzej Motyka, Ryszard Motyka, Marian Rucki, Marian Suszka,  Jacek Świderski,  Kazimierz Wacławek, Janusz Waszut, Mariusz Waszut, Mirosław Wójcik, Wacław Zawada. Najskuteczniejszymi piłkarzami okazali się Grzegorz Kukuczka i Janusz Waszut, którzy zdobyli po 16 bramek. Funkcję grającego trenera pełnił Janusz Waszut, a kierownikiem drużyny był Jacek Kohut. Warto też jeszcze podać skład pierwszego Zarządu Klubu: Jałowiczor Piotr – prezes, Jacek Kohut – viceprezes, Janusz Waszut – sekretarz, Dragon Mirosław, Majeranowski Piotr, Szynka Władysław – członkowie Zarządu.

KLASA B

W 1997 roku mając na uwadze rosnące zainteresowanie piłką w Trójwsi władze Gminy Istebna wyasygnowały fundusze na budowę boiska „Pod Skocznią”, którego otwarcie nastąpiło w dniu 12 lipca 1998 roku ( wygrana z czeską drużyną z Hradka 6:2). Dzięki temu debiut w Klasie B miał miejsce na własnym boisku. Historyczny mecz z Puńcowem rozegrany 9 sierpnia 1998 roku zakończył się remisem 3:3, a tydzień później KP Trójwieś Millers odniosła pierwsze w tej Klasie zwycięstwo pokonując „Pod Skocznią” Górki 6:3. Pierwszy sezon w Klasie B był bardzo udany i o mało nie zakończył się drugim z rzędu awansem. Bilans – 15 zwycięstw, 4 remisy i 3 porażki, 49 punktów, stosunek bramek 73:28 – zapewnił Millersom drugie miejsce w końcowej tabeli z niewielką stratą do zdecydowanego faworyta BBTS Komorowice. Mecze z tą drużyną należały do najbardziej pamiętnych w tym sezonie. Wyniki 5:5 na własnym boisku i 0:0 na wyjeździe na zawsze pozostaną w pamięci kibiców. Chyba jednak największym sukcesem była frekwencja na meczach zarówno „Pod Skocznią” (ok. 1000 kibiców), jak i na wyjazdach (ponad 200 osób w Chybiu i Międzyrzeczu). W pierwszym sezonie w Klasie B pod kierunkiem nowego trenera Mirosława Wójcika zagrało w sumie 24 piłkarzy, a najlepszym strzelcem okazał się ponownie Grzegorz Kukuczka, który zdobył w sumie 24 bramki. Warto dodać, że w trakcie tego sezonu nastąpiło inne ważne wydarzenie w historii klubu – powstały pierwsze grupy młodzieżowe, którymi opiekowali się Janusz Waszut (juniorzy) i Mirosław Kapaś (trampkarze).
   
AWANS DO KLASY A

Sezon 1999/2000 był niezwykły jeśli chodzi o ważne wydarzenia w historii KP Trójwieś Millers. Seniorzy po raz pierwszy w dziejach gminy awansowali do Klasy A, natomiast startujące po raz pierwszy w oficjalnych rozgrywkach drużyny młodzieżowe również awansowały do wyższej klasy rozgrywkowej. Seniorzy wywalczyli awans zdobywając 62 punkty w 26 meczach (20 zwycięstw, 2 remisy i 4 porażki). Zespół imponował skutecznością zdobywając 99 (!) bramek. Do setki zabrakło więc jednego trafienia w ostatnim meczu z Międzyrzeczem wygranym ... 10:1! Najczęściej do bramki rywali trafiali Grzegorz Kukuczka (23 gole) i Andrzej Mojeścik (22). Skutecznie grali też Millersi w defensywie tracąc w ciągu całego sezonu tylko 27 bramek. Zupełnie nieprawdopodobna była runda wiosenna, w której zespół nie poniósł ani jednej porażki wygrywając 12 spotkań i remisując 1 mecz. Autorami historycznego awansu do Klasy A pod kierunkiem trenera Mirosława Wójcika byli (kolejność alfabetyczna): Bolesław Bury, Krzysztof Chorąży, Józef Heczko, Wojciech Jamroziński, Jerzy Jaworski (kapitan drużyny), Mirosław Kapaś, Mirosław Kawulok, Jacek Kohut, Jan Kohut, Grzegorz Kukuczka, Tomasz Lechowicz, Marcin Legierski, Stanisław Marekwica, Tomasz Matuszny, Andrzej Mojeścik, Marian Rucki, Jacek Świderski,  Janusz Waszut, Mariusz Waszut, Wacław Zawada.  
                           
 

English Version
 - Peter Jalowiczor (author)

The Klub Pilkarski "Trojwies" w Istebnej as it is known locally or the Polish Millers better known in the UK, first appeared on the regional footballing map at the start of the 1997/98 season.  However the club has its foundations much earlier when it was set-up as a supporters-club of the English game by a number of dedicated supporters at the start of 1995 here in Istebna.  Videos of matches, match programmes were sent over by Rotherham United Commercial Manager, Dave Nicholls and so the supporters club had a focus on this particular English club.
 
One of the founding members, when interviewed for the local press said:  I was born in the UK and for about thirty years lived in the vicinity of the third division Millers stadium.  After arriving Poland the love of English football still remained, one evening the idea of creating a football club in Istebna arose, in particular because there never was a football team in Istebna.  Apart from the club, which existed briefly a generation ago." "We decided, that we would return to those traditions, and write a new chapter in the history of football here. We were able to get together a few amateurs and put together a team.  In 1996, we started playing friendlies against club sides from different leagues.  The play and the results were very promising.  The team adopted the name: "Millers - Trójwies" and the club was registered with the F.A.  In 1997 the club officially debuted in the Klasa C league and the rest they say is history...."

                                         
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2006-06-03, godz. 11:31