Gmina Istebna » Szkolnictwo » Szkoły Podstawowe » Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaworzynce
Czysto i bezpiecznie, czyli dzieci z Zapasiek w akcji
Jak co roku, dzieci w szkole na Zapasiekach, pogłębiały swoją wiedzę, nie tylko przez poznanie teorii, ale również w praktyce. Numer 112, dwa wdechy, 30 uciśnięć, pozycja boczna ustalona, to potrafi każdy wyrecytować, ale wykonać w sytuacji wymagającej reakcji, już nie jest tak łatwo. Bez ćwiczeń praktycznych, nasza wiedza na niewiele się zda. Dzieci o tym wiedzą i dlatego chętnie i z zapałem każdego roku ćwiczą możliwe sytuacje, które (oby nigdy), mogą stać się kiedyś ich udziałem.  W tym roku dzieci uczyły się również zachowań w miejscach poruszania się pojazdów samochodowych.

Chodniki, ścieżki rowerowe, drogi i ulice, światła i znaki. W miastach warunki dla przechodniów są zdecydowanie lepsze, ale ruch większy. Na wsi jest spokojniej, lecz brak chodników, wymaga szczególnej uwagi podczas np. drogi dzieci do szkoły. O tym trzeba mówić, uczyć, ćwiczyć, tak aby wiedzieć jak w danej sytuacji się zachować. Innym sposobem edukacji w praktyce jest … sprzątanie po dorosłych i edukacja ekologiczna. Od jakiegoś czasu nasze dzieci wraz z opiekunami, dwa razy w roku szkolnym chodzą do lasów i wynoszą wszystko co w nich nie powinno się znaleźć. A jest tego dziesiątki kilogramów, każdego roku. Dorośli wymagają edukacji od dzieci, a sami się do niej nie stosują. Meble, części samochodowe, elementy łazienek, eternit, szkło, ubrania i buty, talerze i sztućce, itp. Czy las to wysypisko śmieci??? Wiele sił i potu poświęcili nasi uczniowie aby las był znowu lasem. Przynajmniej na chwilę. Niestety. Całe szczęście dobra edukacja przyszłych pokoleń Polaków powinna poskutkować tym, że wyrzucanie śmieci do lasów nie będzie się już zdarzać, a w razie potrzeby pomocy osobie drugiej, dobrze przeszkoleni młodzi ludzie, będą wiedzieć co zrobić.

Dziękujemy panu Damianowi Polokowi za organizację i nadzór naszych dni w praktyce. A że śmieci pośród beskidzkiej przyrody NIE są OK, nasze pociechy wyraziły swoją dezaprobatą na jednym ze zdjęć. Brawo!!! Zapasieki COOL School.

Łukasz Calik

Dodał: K.C Dodano: 2015-04-28, godz. 11:48