http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2015
Konkurs Wiedzy o Regionie - reminescencje

9 kwietnia w Gimnazjum w Istebnej odbył się XXII Konkurs Wiedzy o Regionie organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej. Słoneczna czytelnia gimnazjum zapełniła się przejętymi młodymi góralami, którzy postanowili sprawdzić swoją znajomość rodzimych zwyczajów, gwary, historii i wydarzeń bieżących. W szranki stanęli  wychowankowie podstawówek, gimnazjaliści i podopieczni OPP w Koniakowie. Konkurs dostarczył uczestnikom i widzom niemałych wzruszeń, radości i dumy.

Tradycyjnie rozpoczęliśmy od testu sprawdzającego poziom wiedzy historyczno- geograficznej, znajomość gwary i najnowszej historii Trójwsi. Jak co roku, układała je pani Helena Bojko, emerytowana polonistka i znawczyni regionu. Uczestnicy musieli między innymi uzupełnić tekst pieśni „Szumi jawor szumi” czy przetłumaczyć gwarowe zwroty. Nie wszystkie okazały się zrozumiałe. Co oznacza zdanie „tropióm sie z ćwiklóm łod jarzy”? Pojawiły się i takie humorystyczne tłumaczenia jak „trudzą się z krową od Jadzi” lub... „męczą się z dżemem z wiśni”.

Z testem pisemnym w grupie podstawówek najlepiej poradził sobie Jakub Juroszek (ZSP1 Istebna), zdobywając 36,5 pkt. Tuż za nim uplasowały się: Faustyna Gwarek (SP1 w Koniakowie, 35,5 pkt) oraz Ola Juroszek (SP 1 Jaworzynka, 34,5 pkt.). W grupie gimnazjalistów nagrody przypadły Łukaszowi Kukuczce, Kacprowi Legierskiemu i Pawłowi Juroszkowi, którzy zdobyli kolejno : 42, 39 i 36 punktów.

Drugą, bardzo widowiskową część konkursu stanowiły inscenizacje, w których uczniowie przenieśli się w czasie wcielając się w dawnych górali. Tegoroczne scenki przeszły najśmielsze oczekiwania pod względem bogactwa tematyki i rekwizytów. Tematem przewodnim była obrzędowość wiosenna. Uczniowie ubijali masło w maśnicy, rzykali ze starego kancynoła, rychtowali kocianki, orali pole a do chałup zawitały morzany. Dialogi oraz gra młodych aktorów stały na bardzo wysokim poziomie.
W jury zasiedli : Anna Bury „od Wojoczka”- poetka i gawędziarka, Małgorzata Kiereś- kierownik Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, autorka licznych publikacji o historii, stroju i obrzędowości Trójwsi Beskidzkiej, Józef Michałek – radny gminy Istebna, Tadeusz Papierzyński - kierownik zespołu regionalnego "Istebna" oraz Elżbieta Legierska- Niewiadomska -Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. Stało przed nimi niełatwe zadanie bowiem poziom wszystkich scenek był bardzo wysoki.

Ostatecznie zdaniem jury, wśród szkół podstawowych najlepsza była drużyna z SP1 w Jaworzynce (Aleksandra Juroszek, Paweł Rucki, Katarzyna Legierska, Anna Urbaczka) , drugie miejsca ex aequo zajęli przedstawiciele SP2 Istebna Zaolzie ( Natalia Zowada, Paweł Kukuczka, Sylwia Waszut i Kamila Idziniak) i SP2 w Koniakowie Rastoce (Marta Fiedor, Karolina Kobielusz, Martyna Białożyt) zaś trzecie miejsce przypadło drużynie OPP w Koniakowie (Weronika Rucka i Joanna Macura z Jaworzynki). Dodatkowo wyróżniono 3 drużyny- z ZSP1 w Istebnej (Faustyna Pasterka, Daniel Juroszek, Ola Motyka, Jakub Juroszek), SP1 w Koniakowie (Faustyna Gwarek, Julia Legierska, Zofia Kukuczka)  oraz SP2 w Jaworzynce (Iza Rucka, Aneta Jałowiczor, Wiktoria Kukuczka, Krzysztof Juroszek).

W Gimnazjum ze względu na wyrównany poziom przyznano II miejsce za inscenizację „Łorani” dla drużyny Kacpra Legierskiego, Łukasza Kukuczki, Michała Szkawrana i Bartłomieja Poloczka oraz dodatkowo 4 wyróżnienia dla pozostałych grup za inscenizacje: „Śłupki” , „Jor”, „Morzany” i „Raki”.

Na zakończenie konkursu nastąpiło uroczyste rozdanie nagród i pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników.

Za przygotowanie i zmotywowanie uczniów do konkursu i inscenizacji serdecznie dziękujemy paniom: Elżbiecie Gadacz, Joannie Kobielusz, Marii Zawada z ZSP1 w Istebnej, Beacie Waszut z SP1 w Koniakowie, Marii Juroszek i Marii Łacek z SP1 w Jaworzynce, Łukaszowi Calikowi z SP2 w Jaworzynce, Lucynie Bytow z SP 2 w Koniakowie Rastoce, Adriannie Czernieckiej z SP 2 Istebna Zaolzie, pani Elżbiecie Kukuczka, Monice Wałach-Kaczmarzyk z OPP w Koniakowie oraz Alicji Glebowicz- Gazurek, Barbarze Matusznej i Monice Michałek z Gimnazjum w Istebnej.

Konkurs, prócz zacnych jurorów i nauczycieli, swoją obecnością zaszczycili: Henryk Gazurek - Wójt Gminy Istebna,  Robert Biernacki - dyrektor ZSP nr 1 w Istebnej, Bogdan Ligocki dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej, pani Monika Kukuczka dyrektor SP2 w Koniakowie Rastoce, Łukasz Calik radny gminy Istebna,oraz Jerzy Kędzior miłośnik Śląska Cieszyńskiego.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do tego, by przez cały rok szperali w literaturze regionalnej, byli na bieżąco z lokalną prasą a przede wszystkim słuchali opowieści matek i tacików, by w następnej edycji konkursu pobić swój rekord! Dziękujemy panu Józefowi Michałkowi i Tadeuszowi Papierzyńskiemu za dostarczenie nagród książkowych dla uczestników.

Opracowała: B.J.

Wyniki konkursu w poniższych załącznikach...

Fotogaleria - kliknij tutaj...


 
Wyniki konkursu literackiego i plastycznego.docx
Wyniki testu pisemnego.docx
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2015-04-16, godz. 10:33