http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2015
Finisaż wystawy ''LEGENDY ZBÓJNICTWA KARPAT''
FINISAŻ WYSTAWY ZBÓJNICKIEJ I PROMOCJA PUBLIKACJI POD NAZWĄ: „ LEGENDY ZBÓJNICTWA KARPAT – IKONOGRAFICZNA INTERPRETACJA ZAPISU DZIEJÓW”


Dnia 24 marca o godzinie 17.00 w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej odbył się finisaż wystawy przedstawiającej sylwetki 28 najbardziej znanych zbójników i harnasi karpackich.

Wydarzeniem towarzyszącym była kolejna już promocja albumu: „Legendy zbójnictwa Karpat – ikonograficzny zapis dziejów” wydanego w ramach realizacji projektu unijnego, którego trud podjęli Państwo Bożena i Jan Kukuczka. Imprezę oficjalnie otwarła pani dyrektor Elżbieta Legierska-Niewiadomska, witając zebranych gości w osobach: Henryka Gazurek – Wójta Gminy Istebna z małżonką, przewodniczącego Rady Gminy Artura Szmeka, sołtysów wsi Istebna i Jaworzynka w osobach; Jerzego Michałek i Pawła Ruckiego oraz zacnych gości inicjatorów pomysłu, sponsorów dzieł i realizatorów projektu: Panią Bożenę i Jana Kukuczka. W krótkim wystąpieniu w części oficjalnej imprezy Jan Kukuczka przedstawił wiele ważnych zagadnień i informacji o podejmowanych działaniach i trudach, które ostatecznie przełożyły się na wspaniałość i poziom prac. Uzyskanie ostatecznego efektu było ogromnym nakładem pracy wielu osób. Dzieła malarskie – poczet portretu zbójników stworzyli: Elżbieta i Damian Lechoszest, Barbara Karch, Marek Czarneki, oraz Piotr Jakubczak. Obrazy te stanowiły trzon wydanego później albumu: „Legendy zbójnictwa Karpat – ikonograficzny zapis dziejów” Jest to jedyna w takiej formie wydana publikacja, bo to pierwsze ikonograficzne przedstawienie wielu opracowań naukowych. Wstęp, jako  naukowe ujęcie tematu, jest pióra znakomitej pisarki, zgłębiającej od lat tematykę zbójnictwa, autorki wielu wydanych opracowań Urszuli Krzywdy – Janickiej.


Pan Jan Kukuczka przywitał gości wydarzenia – uczestników IX Beskidzkich Integracji Sztuki, którzy podjęli zaproszenie i zaszczycili imprezę swoją obecnością. Wśród zebranych zaprezentowali się: Barbara Wyczółkowska, Maciej Milewski, Irena Smoleń, Stanisław Czarnecki, Janusz Debis, Jan Dubrowin, Juliusz Marweg, Franciszek Maśluszczak, Anna Maria Rusinek, Agnieszka Sitko, Irena Smoleń, Anna Szymanek, Piotr Jakubczak. Informacje na temat zarysu tematyki zbójnictwa w sztuce przedstawił historyk sztuki – Michał Kawulok. Oficjalną część imprezy zakończyła krótka prelekcja Pani Anety Legierskiej oraz koncert kapeli Watra. W muzycznym ujęciu artyści przedstawili najbardziej znane nuty zbójnickie na Ukrainie, w Polsce i na Słowacji. Następnie zebrani goście udali się zwiedzić przygotowaną wystawę.


Zbójnicy stali się bohaterami folkloru, opowiadań o tych, co zabierają bogatym i rozdają biednym, nie bojąc się okrutnej śmierci. Zjawisko zyskało nobilitację i odzwierciedlenie w sztuce, literaturze i muzyce. Tematykę podjęli wybitni polscy pisarze i poeci: Seweryn Goszczyński, Kazimierz Przerwa – Tetmajer, Jan Kasprowicz, Stefan Żeromski, Władysław Orkan. W piękny sposób tematykę romantycznej miłości, motywu na stałe związanego ze światem zbójników przedstawił Karol Szymanowski w balecie- pantominie „Harnasie.” Wybitny kompozytor zafascynowany folklorem góralskim, kulturą napisał:, „ gdy pojmie się prawdziwą góralską pasję do nadawania plastycznych kształtów wszystkiemu, co Górala w życiu otacza… ukazuje się w tej muzyce prawdziwe oblicze nieugiętego, twardego, specyficznie góralskiego liryzmu, przedziwna epickość i głęboko na dnie ukryta, teatralna niemal dramatyczność treści, znajdująca swój wyraz w tańcu”. Wielki artysty malarz Władysław Skoczylas ukazuje w swoich dziełach próbę poszukiwania wśród górali alternatywnego wobec tradycji szlacheckiej, wyidealizowanego wzorca osobowego „rycerskości wieśniaczej.”
 Publikacja:: „Legendy zbójnictwa Karpat – ikonograficzny zapis dziejów” – to wyjątkowy album, który stanowi dzieło świadczące o obecności zbójników na tych terenach, dokumentuje ich wkład w historię, struktury społeczne, świadczy o bogactwie tamtych czasów. Dokument ten łączy wiele elementów, o których rozważano już w literaturze, balecie i sztuce, lecz ta interpretacja jest unikatowa. Książka jest źródłem wiedzy i dzięki swojej specyfice jest dla najbardziej wybornego czytelnika. Łatwa, przejrzysta i zilustrowana informacja jest nie tylko wersją oryginalną, ale przyjemną lekturą.


Joanna Kohut
 

 „EUROPEJSKI FUNDUSZ ROLNY NA RZECZ ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH: EUROPA INWESTUJĄCA W OBSZARY WIEJSKIE” „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”- mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007- 2013. Instytucja Zarządzająca PROW 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: K.C Dodano: 2015-03-26, godz. 15:21