Kultura » Projekty » Lacy Visegrad
Koronkowy gigant w Warszawie
Serdecznie zapraszamy na wystawę Największej Koronki Koniakowskiej Świata, znajdującej się w Księdze Rekordów Guinessa, która zostanie zorganizowana w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Wystawa będzie miała miejsce w ramach projektu „Lacy Visegrad” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury z Istebnej z finansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

Ekspozycja będzie dostępna w dniach od 27 do 29 marca. Wernisaż odbędzie się 27.03. o godz. 18.00. W ramach wystawy będą prowadzone, warsztaty koronki koniakowskiej, a podczas wernisażu zostanie wygłoszony wykład przez Lucynę Ligocką - Kohut  na temat historii koronek koniakowskich oraz szczegółów powstawania rekordowej serwety oraz dodatkowo będzie także wystawa towarzysząca serwetek Beaty Legierskiej z Koniakowa.

Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania serwet z nici tzw. kordonku. Zajmują się nią kobiety mieszkające w Koniakowie, który leży w Beskidzie Śląskim na południu Polski. Ten rodzaj koronki, nie powstaje w żadnym innym regionie Polski, ani na świecie. Oprócz serwet powstają również kołnierze, rękawiczki, bluzki i sukienki, a także koniakowskie stringi. Jednak głównie szydełkuje się serwetki, składające się z motywów roślinnych, czyli kwiatów szydełkowanych. Każdy element powstaje osobno i kolejno jest spinany tworząc całość.

Rodzaj twórczości ludowej jaką jest koronkarstwo koniakowskie to wspaniały przykład ciągle żyjącej sztuki ludowej.
                                                                                                 Lucyna Ligocka – Kohut
zapraszamy na stronę muzeum