Kultura » Dom Trzech Narodów » GALERIA KUKUCZKA
IX Beskidzkie Integracje Sztuki
W dniu 14 marca 2015 roku w Galerii Kukuczka na Jasnowicach odbyła się inauguracja IX Beskidzkich Integracji Sztuki 2015, które już blisko dziesięć lat organizowane są przez Państwa Bożenę i Jana Kukuczków na terenie Trójwsi Beskidzkiej, a biorą w nich udział znamienici malarze z całego kraju.
            W programie marcowego spotkania oprócz samej inauguracji organizatorzy zapewnili gościom wspaniałe doznania estetyczne i słuchowe. Po przywitaniu przez pana Jana Kukuczkę wszystkich gości i artystów, którzy biorą udział w tegorocznych integracjach, uczestnicy mieli też okazję usłyszeć kilka słów o artystach, wygłoszone przez Michała Kawuloka, a także przez prowadzącego spotkanie Macieja Szczawińskiego. Obecni w Galerii mogli nacieszyć swoje oko licznymi obrazami, będącymi pokłosiem VIII BIS zorganizowanymi w październiku 2012 roku, zaś ucho radowało się muzyką w wykonaniu znanego zespołu Vołosi. Po oficjalnej części goście mieli okazję do rozmów w kuluarach i delektowania się „atmosferą sztuki”, jaka panuje w Galerii Kukuczka. W tym pięknym wydarzeniu udział wzięli także Wójt Gminy Istebna – Henryk Gazurek wraz z Małżonką, Przewodniczący Rady Gminy – Artur Szmek wraz z Małżonką oraz Sekretarz Gminy – Teresa Łaszewska i Aneta Legierska z Gminnego Ośrodka Kultury.
            Obecnie na terenie Trójwsi Beskidzkiej, a dokładnie w Jaworzynce na Trzycatku przebywa kilkunastu artystów malarzy z całej Polski. Pierwszą – nieoficjalną, wystawę prac po IX Beskidzkich Integracjach Sztuki, zobaczyć będzie można 28 marca o godzinie 18:00 w CWS Jaworzynka.
Serdecznie zapraszamy.
            Beskidzkie Integracje sztuki znalazły swoje miejsce w Galerii Kukuczka bo sprzyja im tutejsza atmosfera, wystrój, klimat i  wysoki poziom organizacji. Stanisław Mazuś, który od lat bierze udział w BIS, określił to tak: „…Moje obrazy bazują na naturze. Dlatego ten budynek na granicy, pośród pięknych krajobrazów jest doskonałym miejscem by je pokazać.” Tutaj ma się tą możliwość spotkania ze sztuką profesjonalną, będącą dokumentem osobistego kontemplowania świata, odzwierciedleniem duszy, inspirującego niepokoju i ekspresji. Sztuka to ogromna umiejętność zatrzymania w ramach  pamięci o ulotnych chwilach, miejscach i ludziach, to także obraz skoncentrowany na człowieku przeżywającym radość, zwątpienie, nudę, także rozterkę i zdradę. Nieskończoność form i technik  składa się na wielorakość  i bogactwo artystycznych przemyśleń i rozwiązań. Wystawione eksponaty to prace wybitnych współczesnych malarzy polskich. Właśnie one , jak pisze Z. Herbert ukazują ten: „uparty dialog człowieka z konkretem, z tym słoikiem, z tym bliźnim, z tą porą dnia, to kultywowanie zanikającej umiejętności kontemplacji otaczającego nas świata”.

Oprac. A.Legierska

Dodał: AL Dodano: 2015-03-16, godz. 14:01