Gmina Istebna » Szkolnictwo » Szkoły Podstawowe » Szkoła Podstawowa nr 2 w Koniakowie
130 lat Szkoły w Koniakowie - Rastoce

Motto organizatorów uroczystości:

"Rośliny uszlachetnia się przez uprawę, ludzi przez wychowanie"
                                                                    (J.J. Rousseau)

Przebieg uroczystości:

11.00 - Uroczysta Msza Św. w Kościele Św. Bartłomieja w Koniakowie
12.00 - Przejazd do szkoły
12.30 - Powitanie przybyłych gości i program artystyczny
13.30 - Poczęstunek i zwiedzanie szkoły
18.00 - Zabawa taneczna przy orkiestrze

Rys historyczny szkoły

Pierwsza szkoła została wybudowana w Koniakowie – Rastoce w 1876 roku. Był to drewniany budynek składający się z 1 izby lekcyjnej i mieszkania dla nauczyciela.
Ze względu na brak nauczycieli przez pierwszy rok pracował w tej szkole góral z Istebnej nazwiskiem Śliwka.
W czasie okupacji hitlerowskiej nauka w szkole została zlikwidowana, a sam budynek uległ zniszczeniu.
Po II wojnie światowej przystąpiono do odbudowy szkoły. W dużej mierze przyczynił się do tego miejscowy góral – Józef Kawulok, zamieszkały Koniaków 118. Otwarcie szkoły nastąpiło w dniu 16 maja 1946 roku. Liczba uczniów wynosiła 50, a klasy były cztery. Naukę prowadzono w klasach Łączonych. W 1952 roku otwarto piąta klasę, a w dziewięć lat później szóstą – liczba uczniów wzrosła wtedy do 138.
Ze względu na dużą liczbę uczniów ( trzykrotny wzrost w latach 1954 – 1964) oraz zły stan techniczny starego budynku koniecznością stała się budowa nowej szkoły.
W czerwcu 1963 roku przystąpiono do wykopu fundamentów. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu okolicznych mieszkańców, którzy zadeklarowali wpłatę gotówki oraz poświęcili wiele godzin pracy w czynie społecznym ( przy budowie pracowali również uczniowie najstarszych klas) w niespełna dwa lata stanął nowy szkolny budynek .
Uroczyste otwarcie nastąpiło w dniu 23 stycznia 1965 roku. W roku szkolnym 1964 / 65 utworzono siódmą klasę, a liczba uczniów wynosiła wówczas 161.
Od roku szkolnego 1966 / 67 w szkole było już osiem klas.
10 czerwca 1974 roku w szkole po raz pierwszy zadzwonił telefon. Było to niewątpliwie ważne wydarzenie – Rastoka przestała być miejscem całkowicie odciętym od świata.
W 1976 roku dobudowano część, w której obecnie znajduje się oddział przedszkolny i zaplecze.
Cztery lata później w szkole została uruchomiona stołówka, która funkcjonuje do dzisiaj ( przygotowywane są obiady dla ponad 90% uczniów uczęszczających do szkoły).
W 1996 roku szkoła została przejęta przez Urząd Gminy w Istebnej. Dzięki przychylności miejscowych wladz wykonano wiele remontów (m.in. zainstalowano ogrzewanie olejowe, wymieniono stolarkę drzwiowa i okienną, wyłożono asfaltową nawierzchnią przyszkolne boisko).
W kwietniu 2001 roku w szkole urządzono pracownię komputerową ( większość środków na ten cel uzyskano z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie, a pozostałą część z funduszy Rady Rodziców).
Podczas Obchodów Dni Regionu w kwietniu 2004 otwarta została Izba Regionalna.

W powojennej historii szkoły funkcje kierowników (a później dyrektorów) pełnili:
Jeżak Helena (1946 – 1954),
Handl Antoni (1954 – 1964),
Kuchta Józef (1964 – 1987),
Matuszny Jan (1987 – 2000),
Bytow Lucyna (2000 – 2001),
Legierska Jadwiga (od 2001 – nadal).

Od rocznika 1932 do dnia dzisiejszego w szkole pobierało naukę ogółem ponad 1030 uczniów.
Przez cały okres funkcjonowania szkoły zatrudnionych było ponad 80 nauczycieli oraz 10 księży katechetów.
W szkole od wielu lat działa Rada Rodziców (wcześniej Komitet Rodzicielski), która bardzo dobrze współpracuje z pozostałymi organami szkoły.
Dzięki współpracy z rodzicami szkoła co roku organizuje wiele uroczystości, na które zaprasza społeczność lokalną (Dzień Seniora, dzień matki, Dni regionu), a także imprezy dochodowe (bale, festyny), z których dochód w całości jest przeznaczany na dofinansowanie działalności szkoły (bezpłatna herbata dla wszystkich uczniów, wyjazdy na „zieloną szkołę", wyjazdy do teatru, zakup pomocy dydaktycznych, nagrody dla uczniów, udział w licznych konkursach – gdzie uczniowie szkoły są często laureatami, drobne remonty).
W okresie wakacji szkoła jest wynajmowana na zorganizowanie wypoczynku dla młodzieży przyjeżdżającej z różnych miast Polski (szczególnie ze Śląska). Wypracowane w ten sposób pieniądze pomagają wesprzeć skromny budżet szkoły.

Obecnie do szkoły uczęszcza 78 uczniów (6 klas + oddział przedszkolny). Zatrudnionych jest 7 nauczycieli w pełnym wymiarze godzin (w tym stanowisko dyrektora) oraz 3 nauczycieli w niepełnym wymiarze godzin. Pracownicy obsługi (6 osób) – 4 i ¾ etatu.

Dodał: jk Dodano: 2006-05-17, godz. 08:57