Inwestycje » Projekty europejskie » POWT Czechy - Polska 2007 - 2013 » Bezpiecznie na Trójstyku
Podsumowanie „Trójstyku”
W ramach realizacji projektu „Bezpiecznie na Trójstyku – etap 1“ objętego dofinansowaniem ze środków Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 w Euroregionie Śląsk Cieszyński-Těąínské Slezsko w dniu 18 grudnia 2014 r. odbyło się wieczorne spotkanie zamykające projekt realizowany w partnerstwie gmin Istebnej i Hrčavy. Krótki spacer połączony z prezentacją oświetlenia ulicznego wokół Trójstyku prowadzili gospodarze spotkania: Petr Stano - starosta Hrčavy oraz Henryk Gazurek - Wójt Istebnej. Impreza ropoczęła się spotkaniem na samym „Trójstyku” z mieszkańcami pogranicza polsko-czesko-słowackiego, w tym radnych gmin, powiatów, sołtysów, Ochotniczych Straży Pożarnych, mieszkańców Jaworzynki i Hrčavy. Udział w spotkaniu wzięli także goście specjalni: Anna Olszewska - Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie, Václav Laątůvka i Bogdan Kasperek – dyrektorzy czeskiej i polskiej strony Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těąínské Slezsko oraz plk. Ivan Špánik – Policja Kraju Žilinského.
Uczestników spotkania zaproszono na kolację w Ośrodku Szkoleniowo - Wypoczynkowym „Jaworzynka” na Trzycatku, gdzie koordynator projektu Wiesław Legierski dokonał podsumowania i prezentacji projektu w perspektywie wieloletniej współpracy trans granicznej w ramach programu rozwoju Trójstyku. Program artystyczny spotkania i oprawę muzyczną wykonały dzieci z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie oraz zespół regionalny „Jackove” z Jabłonkowa.

Podsumowanie projektu:
Zakres Gminy Istebna obejmował budowę oświetlenia ulicznego typu LED wzdłuż drogi na „Trójstyk” w Jaworzynce w ilości 24 lamp.
Całkowita wartość projektu Gminy Istebna: 45,5 tys. euro
Koszt robót budowlanych: 39,3 tys. euro
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego: 27.838,77 euro
Budżet państwa: 3.275,15 euro
Środki własne Gminy Istebna: 17,7 tys. euro

Harmonogram działań:
VI-VII.2013 - dyskusja, pomysł, ustalenie zakresu
VIII.2013 - praca nad wnioskiem o dofinansowanie
IX.2013 - złożenie wniosku o dofinansowanie
IX-XII - opracowanie dokumentacji technicznej
I.2014 - zatwierdzenie projektu do dofinansowania
II.2014 - Natura 2000, Decyzja - pozwolenie na budowę
VII-2014 - przetarg, umowa z wykonawcą
VII-IX.2014 - umowa o dofinansowanie
VIII-IX.2014 - roboty budowlane

Zakres rzeczowy Obec Hrčava obejmował modernizację 30 istniejących lamp oraz budowę nowych 24 lamp oświetlenia ulicznego w miejscach: Pnivi, Chodnicek, Trojmezi.
Całkowita wartość projektu Obec Hrčava : 35 tys. euro
Stavebni prace: 33 tys. euro
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego: 29,8 tys. euro
Wkład własny Obec Hrčava: 5,2 tys. euro

Projekt jest jednym z zadań programu, którego nadrzędnym celem jest stworzenie nowego, unikatowego w skali europejskiej, produktu turystycznego w postaci szlaku drogowego przebiegającego przez malownicze zakątki pogranicza trzech krajów: Polski, Słowacji i Czech.
W ramach "Programu Rozwoju Trójstyku" realizowane są projekty w grupach: infrastruktura komunikacyjna, infrastruktura turystyczna, promocja i kultura.
Dodał: DK Dodano: 2015-01-19, godz. 10:30