http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2014
II Koncert Pieśni Patriotycznej
Młodzież z naszego Gimnazjum i Chór "Gloria" ze Skoczowa byli głównymi wykonawcami II Koncertu Pieśni Patriotycznej, który odbył się 15 listopada w kościele ewangelickim w Istebnej.

Po godzinie 17 młodzież Gimnazjum z różnych stron weszła do kościoła, by zając swoje miejsca na przygotowanej przed ołtarzem scenie.  Przy akompaniamencie specjalnie wybranej muzyki rozpoczął się montaż słowno – muzyczny. Piękna recytacja, utożsamienie się z wypowiadanymi słowami i doskonała gra aktorów sprawiła, że słuchacze z wielkim zainteresowaniem wysłuchali i obejrzeli przygotowany program. Myślę, że szczególnie ostatnie wiersze, które nawiązywały do miejsca naszego urodzenia, miejsca, gdzie chodzimy do szkoły, do pracy w szczególny sposób utkwiły w naszej pamięci i pobudziły nas na długo, aby kochać to miejsce, gdzie jesteśmy – naszą małą Ojczyznę.

Następnie prowadzący koncert ks. Alfred Staniek zapowiedział występ chóru "Gloria". Chór "Gloria" działa już 95 lat przy parafii ewangelickiej w Skoczowie. Skupia w swoich szeregach ok. 70 śpiewaków. Do Istebnej przyjechało 48 chórzystów, którzy wypełnili prezbiterium kościoła i zaśpiewali cudowny koncert. W składzie chóru znajdował się chór żeński, męski i mieszany. Usłyszeliśmy 12 pieśni  o tematyce patriotycznej i o pokoju, zaś przedostatnia pieśń: "Słowo" wprowadziła nas w apel poległych, który poprowadził ks. płk Zbigniew Kowalczyk z Cieszyna.

Wszyscy uczestnicy koncertu włączyli się w wezwania księdza pułkownika. Zakończeniem apelu była zaśpiewana wspólnie z chórem pieśń: "Ojcowski dom to istny raj, dar Ojca Niebieskiego…" 

Po koncercie wszyscy uczestnicy koncertu, wykonawcy i słuchacze zostali zaproszeni do Gimnazjum na poczęstunek, gdzie główne menu stanowiła wojskowa grochówka.

Mam nadzieję, że za rok będziemy mogli uczestniczyć w III Koncercie Pieśni Patriotycznej.

Materiał przygotował ks. Alfred Staniek
Zdjęcia: Archiwum Parafii
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2014-11-20, godz. 13:21