http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2014
Projekt ''Aktywna Biblioteka''
W Bibliotece Publicznej w Istebnej, dzięki pozyskanej dotacji w konkursie grantowym "Aktywna Biblioteka" od czerwca do września realizowany był projekt " W góralskiej chacie i w kinie czyli muzyka niejedno ma imię". Działania te były możliwe dzięki przystąpieniu biblioteki do Programu Rozwoju Bibliotek realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Projekt adresowany był do młodzieży gimnazjalnej i polegał na zorganizowaniu dla nich warsztatów muzycznych, dzięki którym chcieliśmy zwrócić ich uwagę na piękno, różnorodność oraz na możliwość samodzielnego bawienia się muzyką.
 
 
Realizację projektu rozpoczęliśmy od warsztatów filmowych, których tematem było: "Znaczenie dźwięku, znaczenie ciszy. Muzyka filmowa." które odbyły się w Kinie Helios w Bielsku-Białej
w ramach Akademii Filmowej. Celem programu jest przygotowanie młodzieży szkolnej do roli współczesnego odbiorcy kultury ze szczególnym uwzględnieniem jej aspektów związanych ze sztuką audiowizualną. W czasie warsztatów filmowych gimnazjaliści zdobyli wiedzę na temat powstawania i znaczenia muzyki w filmie, dowiedzieli się ze dobra muzyka to ta która pomaga lepiej zrozumieć całość utworu, wnosi swój komentarz do tego co widzimy.
 
 
Kolejnym etapem projektu były warsztaty prowadzone przez pana Józefa Brodę, muzyka, multiinstrumentalistę, budowniczego instrumentów i wspaniałego pedagoga. Warsztaty polegały na własnoręcznym wykonaniu przez uczniów okaryny, ludowego instrumentu muzycznego, wypalanego z gliny. Młodzież podczas tych warsztatów była niesamowicie zaangażowana, skupiona na uwagach przekazywanych przez pana Józefa, a dzięki Jego zdolnościom pedagogicznym można było zaobserwować wspaniałą relację pomiędzy nim a grupą. Efekt  końcowy, dźwięk wydobywający się z dopiero co powstałego instrumentu wywoływał uśmiech zarówno na twarzy mistrza jak i uczniów.
 
 
Uczniowie podczas trwania projektu mieli też możliwość zmierzyć się z własnymi pomysłami twórczymi, gdyż przygotowali prezentacje z podkładem muzycznym, wykorzystując do tego również okaryny.
 
 
Na zakończenie projektu została zorganizowana impreza podsumowująca, na której wręczyliśmy uczestnikom upominki, oni zaś mieli okazję zaprezentować nam swoje prace. Dobrą zabawę zapewnili nam podczas spotkania wolontariusze Stowarzyszenia VIDES.
 
 
Dziękujemy wszystkim za pomoc w realizacji naszych działań, partnerowi projektu, Gimnazjum im. Jana Pawła w Istebnej, w szczególności pani Beacie Kawulok za zaangażowanie i poświęcony czas.
 
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2014-09-30, godz. 09:53