Gmina Istebna » Szkolnictwo » Szkoły Podstawowe » Zespół Szkolno - Przedszkolny w Istebnej
Akcja ''Nauczyciel z klasą''
Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Istebnej przystąpili do akcji ,,Nauczyciel z klasą” ogłoszonej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazetę Wyborczą.
Biorą w niej udział: Maria Zawada wychowawczyni kl. IA, Agata Szamańska wychowawczyni kl. IB, Elżbieta Gadacz wychowawczyni kl. IIA, Joanna Kobielusz wychowawczyni kl. IIB, Barbara Gątarek wychowawczyni kl. IIIA.

Akcja trwa od początku roku szkolnego. Składa się z czterech etapów:

1. ,, Nauczycielu odejdź od tablicy”- wykorzystywanie podczas zajęć lekcyjnych pracę dzieci w grupach oraz stosowanie metod aktywizujących. Nauczyciele uczestniczący w akcji zastosowali przede wszystkim / czytanie ze zrozumieniem, odgrywanie ról, samodzielne badanie świata, korzystanie ze źródeł, dyskusja, myślenie twórcze i odkrywcze/.

2. ,,Nauczycielu pracuj metodą projektów”- przygotowywanie przedstawień teatralnych, wystaw, albumów, folderów na wybrany temat. Celem projektu jest rozwijanie zainteresowań literaturą dziecięcą, teatrem, przyrodą, poprzez doświadczenie, przeżywanie i działanie.

Klasa IA zapoznała się z twórczością Charlesa Perraulta zgromadziły różne wydania baśni tego autora oraz samodzielnie wybrała baśń pt.,, Piękna i Bestia” do przedstawienia. W czasie realizacji projektu dzieci pełniły różne role: aktorów, scenografów, choreografów, plastyków i literatów. W ciekawy sposób samodzielnie przetworzyły scenariusz przedstawienia, projektowały i wykonywały dekoracje, afisze teatralne, redagowały zaproszenia i tworzyły samodzielnie choreografię. Towarzyszył temu cykl lekcji wokół tematu teatr.

Klasa IB pracowała nad projektem ,,ZOO Jana Brzechwy”. Uczniowie zbierali i opracowali informacje na temat Jana Brzechwy, Przynosili różne wydania jego książek, ilustrowali jego wiersze. Opracowali także informacje o zwierzętach występujących w jego wierszach-tworzyli plakaty o zwierzętach. Przez cały czas trwania projektu uczniowie wraz z nauczycielem przygotowywali przedstawienie ,,ZOO Jana Brzechwy”.

Klasa IIA opracowywała projekt ,,Zwierzęta w inscenizacji Dziecię Elfów”. Uczniowie gromadzili i opracowali informacje na temat twórczości H.CH.Andersena i zwierząt występujących w baśni. W grupach wykonali plakaty dotyczące poszczególnych grup zwierząt i związanych z nimi ciekawostek oraz ilustracje związane z postaciami baśni. W trakcie realizacji projektu trwały przygotowania do przedstawienia.

Lektura Aliny i Czesława Centkiewiczów - ,,Zaczarowana zagroda” była punktem wyjścia w realizacji projektu klasy IIB ,,Mieszkańcy Antarktydy”. Uczniowie gromadzili i opracowali materiały dotyczące autorów lektury, Antarktydy , jej mieszkańców i stacji polarnych. Wykonali foldery zwierząt, mapy Antarktydy, ilustracje, przygotowali przedstawienie o mieszkańcach Antarktydy.

Jednym z efektów końcowych w/w projektów były przedstawienia w ramach Szkolnych Dni Teatru. Widownię tworzyły dzieci z przedszkola, klas,,O” , dzieci z naszej szkoły oraz rodzice. Zabawa w teatr uatrakcyjniła naukę szkolną, dzieci chętnie uczestniczyły w przedstawieniach oraz miały możliwość sprawdzić zdobytą wiedzę podczas prezentacji multimedialnych przygotowanych przez tychże nauczycieli. W klasach przygotowano piękne wystawy dotyczące projektów.

Klasa III A pracowała nad projektem -,,Grenlandia ojczyzna Anaruka”.
Grupy dzieci samodzielnie przygotowywały informacje dotyczące krajobrazu grenlandzkiego oraz świata zwierząt i roślin. Zbierały również informacje na temat życia i zwyczajów Eskimosów dawniej i dziś, Uczniowie korzystali z informacji zawartych w encyklopediach, książkach podróżniczych oraz z informacji w Internecie.  Podsumowaniem całej 6-ścio tygodniowej pracy była prezentacja uczniów, która miała formę folderu o Grenlandii. Dzieci wystąpiły ze swoją prezentacją przed kolegami z klas młodszych, nauczycielami oraz rodzicami. Ciekawym fragmentem prezentacji była scenka ratowania przez Anaruka swojego ojca Tugto przed niedźwiedziem. Prace plastyczne, opisy, makietę współczesnej osady uczniowie wykonali samodzielnie, a dekorację przedstawiającą fragment krajobrazu grenlandzkiego pod kierunkiem wychowawczyni.

W realizację wszystkich projektów zaangażowali się również rodzice, którzy pomogli dzieciom przygotować stroje, dekoracje, plakaty, informacje potrzebne do realizacji projektów. Bardzo im za to dziękujemy.

Nauczyciele przygotowują się obecnie do realizacji trzeciego i czwartego etapu akcji.

1. ,,Nauczycielu, oceniaj tak, by pomóc się uczyć”

2. ,,Uczeń też człowiek”

Dyrekcja  Szkoły Podstawowej nr 1 w Istebnej