http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2014
Niosły nadzieję dzieciom Romów Europy.
VIDES to wolontariat międzynarodowy, którego głównym zadaniem jest rozwój i edukacja kobiet i dzieci.

Grupa wolontariuszy VIDES w Polsce pracuje na co dzień na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży w Trójwsi Beskidzkiej. Organizują oni akcje wakacyjne, warsztaty tematyczne, które pozwalają dzieciom na kształcenie swoich talentów i umiejętności.


W jednej z akcji wakacyjnych uczestniczył salezjanin z Istebnej, Piotr Wolny, na stałe posługujący we Francji. Rodzaj i sposób organizowanych zajęć przez VIDES bardzo go zainspirował. Po pewnym czasie zapragnął, aby podobne akcje dla dzieci odbyły się w Lille, we Francji, gdzie razem ze stowarzyszeniem ESPERE, pracuje wśród romskich dzieci Europy.


 Na zaproszenie wspólnoty salezjanów Księdza Bosko i stowarzyszenia ESPERE (NADZIEJA) cztery wolontariuszki VIDES z Istebnej wyjechały na miesięczne doświadczenie pracy w obozach Romów Europy: Bułgarii, Rumunii, Jugosławii i Czarnogóry. Mając dotychczasowe doświadczenie pracy z dziećmi wolontariuszki ubogaciły pracę stowarzyszenia ESPERE, tym samym zdobywając nowe, równie piękne i niezapomniane.


5 sierpnia powróciły do Istebnej, do domów, swoich rodzin, środowisk, gdzie tak wspominają doświadczenia pracy z dziećmi:


„Nie każdy Rom to ten, który kradnie, oszukuje, wyłudza. Wśród tej społeczności są przede wszystkim ci, którzy chcą zmienić swoje życie, znaleźć pracę, zamienić karawanę na małe mieszkanie, są pełni nadziei na lepszą przyszłość swoich dzieci. Chwile, które spędziłam w obozach Romów Europy na zawsze zmienią mój sposób patrzenia na Romów i ich dzieci.” – Karina


„Codziennie, gdy przyjeżdżałam z grupą wolontariuszy do obozu i widziałam uśmiechnięte twarze, biegnących w moją stronę dzieci, od razu zapominałam o swoich problemach. Ważne stawało się dla mnie to, co tu i teraz.” – mówi Natalia


„Mimo licznych barier, które niejednokrotnie stają mi na drodze, w obozach, w których pracowałam, czułam się bardzo lubiana, akceptowana i potrzebna. To wszystko sprawia, że z dnia na dzień staję się szczęśliwsza. Dziękuję za możliwość współpracy ze stowarzyszaniem ESPERE, które buduje nadzieję na piękną przyszłość dzieci, ale także pomaga w kształtowaniu własnej osobowości i poglądu na świat.”- wspomina Renata


„Myślę, że udało nam się zawiązać więzi, które będą trwały, mimo, że nasze drogi się rozejdą. Wszystko to, co udało nam się stworzyć dzięki zawiązaniu się wspaniałej wspólnoty, na którą złożyły się grupy: salezjanów, wolontariuszy ESPERE i VIDES Polska.”- podkreśla Anna.


Chęć pomocy Romom w Lille kiełkowała w naszych sercach już od ponad roku. Dzięki posługującemu w Lille Piotrowi Wolnemu, udało się nawiązać kontakt ze stowarzyszeniem ESPERE, które pracuje na co dzień dla dzieci Romów Europy. Gdy zapadła ostateczna decyzja co do terminu wolontariatu, chęć uczestniczenia w nim wyraziły cztery dziewczyny: Ania, Karina, Natalia i Renata. Z początkiem roku 2014 rozpoczęły one swoje przygotowania do wyjazdu. Spotykały się na lekcjach języka francuskiego, formacji oraz zapoznawały się z historią Romów i ich obecną sytuacją we Francji, a szczególnie w Lille.

W ramach przygotowań do miesięcznego wolontariatu VIDES w Istebnej zorganizował koncert charytatywny „Dajmy nadzieję”, z którego całkowity dochód otrzymany dzięki serdeczności zebranej publiczności został przeznaczony na pracę z dziećmi romskimi w Lille.

Dzięki uprzejmości księdza Tadeusza Pietrzyka, proboszcza parafii Dobrego Pasterza w Istebnej, wolontariuszki zebrały ofiarę również na cel pomocy dzieciom. Wszystkie środki finansowe zostały przekazane na ręce prezesa stowarzyszenia ESPERE, Danièle Sciacaluga. Dzięki temu wsparciu zostały zakupione m.in. stoły i krzesła niezbędne do przeprowadzenia warsztatów.

Wolontariat VIDES w Lille trwał w dniach od 10 lipca do 5 sierpnia 2014 roku. Podczas tego doświadczenia wolontariuszki pracowały w dwóch obozowiskach Romów Europy. Ich praca polegała na animowaniu dzieciom czasu wolnego, prowadzenie warsztatów edukacyjnych, manualnych. Zajęcia te miały charakter przede wszystkim wychowawczy, aby nauczyć dzieci odrobinę cierpliwości, szacunku do innych, używania zwrotów grzecznościowych. To był niełatwy orzech do zgryzienia, lecz pod koniec pobytu były widoczne pierwsze owoce, kiedy dzieci mówiły „proszę” jeśli chciały dostać kredkę, potrafiły przeprosić jeśli zrobiły coś źle i nauczyły się dziękować, jeśli były z czegoś zadowolone.

Każda z wolontariuszek doświadczyła czegoś pięknego, nowego. Dając siebie tym dzieciom otrzymała znacznie więcej niż mogła się spodziewać. Dziękujemy Panu Bogu za tych wszystkich ludzi, których postawił na drodze naszej posługi, za łaski potrzebne do pokonywania barier językowych, kulturowych, a przede wszystkim za siły niezbędne do przezwyciężania uprzedzeń i zmiany mentalności - wpierw naszej, ale również innych ludzi, którzy widzą naszą pracę. Każdej myśli, każdemu działaniu towarzyszyła ogromna nadzieja. I to właśnie ona nadal pozostaje w sercach wolontariuszek, które wyjechały z Lille z przekonaniem, że wspólna praca była tylko małym ziarenkiem. Niech to ziarenko wzrasta, kiełkuje i wydaje obfity plon w przyszłości.


VIDES nadal będzie wspierał romskie dzieci w Lille. Jeśli ktoś chciałby przyłączyć się do budowania tego dzieła, zapraszamy przede wszystkim do modlitwy w intencji dzieci i całych rodzin romskich. Jeśli ktoś miałby wolę wesprzeć materialnie lub finansowo zapraszamy do kontaktu z nami:

tel. 0048 502 244 896,
e-mail: karina.istebna@gmail.com

ZAPRASZMY DO GALERII ZDJĘĆ  ORAZ NA NASZĄ STRONĘ INTERNETOWĄ, gdzie można dowiedzieć się czegoś więcej o działalności VIDES w Polsce.

Wolontariuszki VIDES Polska
 
 
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: K.C Dodano: 2014-08-22, godz. 14:08