Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2014
Program Dni Koronki Koniakowskiej
Serdecznie zapraszamy na Dni Koronki Koniakowskiej (15 – 17 sierpień br.), które w tym roku zapowiadają się niezwykle interesująco. Odbędą się aż trzy konkursy: tradycyjnie Gry na Trąbicie oraz na Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską i plastyczny pt.: koronkowy Koniaków.

Zachęcamy koronczarki do przynoszenia swoich prac do 14 sierpnia do Muzeum Koronki Koniakowskiej do p. Zuzanny Gwarek i Urszuli Rybki, które co roku są opiekunami konkursu na Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską. Każda serwetka otrzyma nr, pod którym będzie widniała na ekspozycji  od 15 – 17 sierpnia i w tym czasie odwiedzający goście i turyści muzeum będą oddawać głosy na wybrane przez siebie rózićki. W niedzielę o godz. 17.00 głosy zostaną podliczone i wyniki ogłoszone o 18.00. Nagrody sponsoruje firma Mokate w postaci ekspresu do kawy i zestawów produktów oraz kompletów nici od Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

Dni Koronki rozpoczynają się zawsze 15 sierpnia o godz. 15.00 konkursem Gry na Trąbicie organizowanym przez inicjatora święta koronczarek Tadeusza Ruckiego. Do konkursu trąbionego w 3 kategoriach dzieci, młodzieży i dorosłych zgłaszać się można na miejscu imprezy 15 sierpnia w Chacie na Szańcach w Koniakowie. Do wygrania oczywiście trąbity wykonane przez organizatora pana Tadeusza.

Po raz pierwszy zorganizujemy konkurs plastyczny dla dzieci pt. koronkowy Koniaków, który zostanie przeprowadzony w niedzielę 17 sierpnia w Chacie na Szańcach. Dzieci od południa będą mogły malować swoje obrazy, najlepsze zostaną nagrodzone, a wyniki ogłoszone na zakończenie dnia.

Przez trzy dni odbywać się będzie kiermasz twórczości ludowej, przy Chacie na Szańcach, gdzie twórcy będą prezentować nasze tradycyjne rękodzieło, jak rzeźbę, haft krzyżykowy, krawiectwo, malowanie pierników, ceramikę i oczywiście koronkę.

Nie mogłoby również zabrakną ekspozycji Największej Koronki Koniakowskiej Świata, która będzie wystawiona w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie, a towarzyszyć jej będzie projekcja filmu pt. koronkowa robota zrealizowanego przez Zamek Cieszyn  oraz koronki  Marioli Wojtas. Wystawa będzie otwarta od piątku do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00

W programie występy Zespołów Regionalnych „Koniaków”, „Mała Jetelinka”, zabawa taneczna w Kopyrtołce, a na zakończenie wspaniały koncert laureatów Nowej Tradycji Agaty Siemaszko i Kuby „Bobas” Wilka.

Szczegółowy program na plakacie na plakacie.
Lucyna Ligocka - Kohut

WSTĘP WOLNY !!!