Gmina Istebna » Zdrowie i bezpieczeństwo » Służba Zdrowia
Światowy Dzień Zdrowia
                                  7 KWIECIEŃ- ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powstała 7 kwietnia 1948r.
Od tej pory  na całym świecie dzień ten jest obchodzony jako Światowy Dzień Zdrowia.Dotyczy to także Polski, która jest członkiem WHO od początku jego powstania.
Ogłaszane corocznie  przez WHO Hasła Roku mają na celu zwrócenie uwagi narodów świata na  najważniejsze problemy w  zakresie ochrony zdrowia i życia ludzkiego.
                Tegoroczne hasło brzmi: „Pracując dla zdrowia”- poświęcone jest kryzysowi zasobów ludzkich w służbie zdrowia na świecie.
Koncentruje się na problemach związanych z kadrą fachowych  pracowników medycznych sprawujących opiekę zdrowotną nad dziećmi i dorosłymi. Świat cierpi na chroniczny brak wykwalifikowanych pracowników medycznych, spowodowany niewystarczającymi inwestycjami państw  na  ich edukację,szkolenia,
zarobki,środowisko pracy oraz zarządzaniem systemami zdrowia publicznego. Doprowadziło to do poważnych zaburzeń w podnoszeniu kwalifikacji ,rozwijaniu kariery i wczesnego odchodzenia na emeryturę , a także migracji na poziomie krajowym i międzynarodowym.
W rozwiązanie tego problemu muszą być zaangażowane  organizacje  rządowe i pozarządowe  jak i same  środowiska medyczne. Mając na celu  zdrowie joko wartość najcenniejszą  dla człowieka  należy wszystkie wysiłki skierować na promocję  zdrowia.Każdy człowiek  jest  odpowiedzialny za własne zdrowie.Prawidłowo prowadzona edukacja  w  każdym okresie życia pozwala wyrobić pewne nawyki higieniczne,zrozumieć procesy zachodzące w organizmie i przewidzieć skutki zdrowotne którym można zapobiec.

Państwowy Powiatowy Insektor Sanitarny w Cieszynie zachęca do różnych działań w środowiskach  lokalnych pod hasłem :,, Pracując dla zdrowia”.
Dodał: P.G. Dodano: 2006-03-30, godz. 08:34