http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2014
Najpiękniejsza Góralka 2014 - Katarzyna Ligocka z Jaworzynki

     „Dni Istebnej” to impreza, która uroczyście otwiera sezon  letni w Istebnej,  przyciąga różnorodnym programem, pozwalając nasycić oczy pięknem folkloru, gwary i muzyki góralskiej... W tym roku Istebna hucznie świętowała swoje „imieniny” w dniach 5-6 lipca w amfiteatrze „Pod Skocznią”.
      W sobotę 5 lipca o godz. 18.00. Imprezę otworzył koncert kapeli „Zwyrtni”, która przywitała gości wiązanką skocznych góralskich piosenek, nie pozostawiając wątpliwości, że oto Istebna, kolebka folkloru, rozpoczyna huczne świętowanie. Następnie na scenie zaprezentowała się grupa rekonstrukcyjna Marty Muranowicz, której uczestniczki pragną przypomnieć o udziale kobiet w I i II Wojnie Światowej...
      Nie mogło też oczywiście zabraknąć stałego punktu programu, którym jest wręczenie nagród Rady Gminy zasłużonym w Dziedzinie Kultury i Sportu.
 
Nagrodzeni przez Radę Gminy Istebna za zasługi na polu kultury:
1. Marta Haratyk z Koniakowa- koronczarka, nadzorująca wykonanie Największej Koronki   Koniakowskiej Świata
2. Jan Bojko z Jaworzynki- rzeźbiarz
3. Józef Łabaj z Jaworzynki- strażak, opiekun orkiestry dętej przy OSP Jaworzynka
4. Piotr Kohut z Koniakowa- baca, realizator projektu „Redyk Karpacki- Transhumance 2013”
 
Nagrodzeni za wybitne osiągnięcia sportowe:
1. Dominik Bury- zawodnik Międzyszkolnego Klubu Sportowego Istebna
2. Kamil Bury  - zawodnik Międzyszkolnego Klubu Sportowego Istebna
3. Adam Cieślar  - zawodnik Międzyszkolnego Klubu Sportowego Istebna
4. Dominika Hulawy- zawodniczka Międzyszkolnego Klubu Sportowego Istebna
5. Joachim Krężelok- zawodnik Klubu Sportowego „Integracyjne Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Start Wisła”- sekcja lekkoatletyki
6. Bartłomiej Rucki- zawodnik Narciarskiego Klubu Sportowego Trójwieś Beskidzka
 
    Po uroczystości wręczenia nagród, powiew egzotyki znad gorących piasków Sahary  zapewnił występ zespołu Chigaga Group z Maroka, z miejscowości M’Hamid. Artyści w tradycyjnych strojach, grający na bębnach, darbuce, kastanietach, banjo, godnie reprezentowali lud Nomadów. Zaś o 21. 00 podziwialiśmy grę kolorów i świateł oraz efektowny  spektakl bodypaintingu UV w wykonaniu Polskiego Teatru Ognia i Świateł z Krakowa.
     Imprezę prowadził wspaniały duet konferansjerski: pani Elżbieta Legierska- Niewiadomska i Zbigniew Wałach. Imprezę zwieńczył występ zespołu dancingowego Mr Baby.

***
    Niedziela 6 lipca rozpoczęła się pod znakiem zaciętej rywalizacji. Najpierw uhonorowano biorących udział w Przełajowym Biegu Doliną rzeki Olzy. Nagrody dla tych najszybszych wręczył pan Henryk Gazurek, zastępca Wójta Gminy Istebna.
    Następnie rozpoczął się niezwykle widowiskowy punkt programu – już po raz trzeci urodziwe góralki zawalczyły o koronkową koronę najpiękniejszej. W szranki stanęło 10 dziewczyn z całej Trójwsi, które prezentowały się w strojach ludowych, sukniach ślubnych z marki Annais oraz strojach casualowych z butiku TRENDY  z Istebnej. W przerwach między kolejnymi wejściami na scenie królował taniec w  mistrzowskim wykonaniu zespołu „Kwieciste Gwiazdy” z Ukrainy.
    W jury zasiadali: Lucyna Ligocka - Kohut z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, Anna Drabczyńska - projektantka mody z Bielska - Białej, Wiesława Karch z Koniakowa - Wicemiss Beskidów, Zbigniew Wałach- muzyk i folklorysta z Istebnej, Józef Michałek Prezes Oddziału Górali Śląskich z Istebnej oraz Krzysztof Majdak z Szczyrku - Mister Beskidów .
   Góralki musiały wykazać się nie tylko urodą i wdziękiem ale i wiedzą odpowiadając na pytania sprawdzające znajomość obrzędów, potraw regionalnych, czy gwary. Ostatecznie, jednogłośną decyzją jury, „góralką nad góralkami” została Katarzyna Ligocka z Jaworzynki, reprezentantka zespołu „Koniaków”, która oczarowała publiczność zniewalającym uśmiechem i naturalnością na scenie otrzymując jednocześnie nominację do konkursu Miss Beskidów. Co ciekawe, decyzja o jej udziale w konkursie zapadła niemal w ostatniej chwili. Kasia zgłosiła się więc, jako ostatnia uczestniczka. Spontaniczna decyzja bez wątpienia okazała się... strzałem w dziesiątkę. Mamy nadzieję, że szczęście będzie dopisywać pięknej góralce w czekającej ją teraz walce o tytuł Miss Beskidów. Oprócz tytułu Najpiękniejszej Góralka otrzymała nagrodę główną  1000 zł oraz bon o wartości 300 zł na zabiegi w „Salonie Urody” w Potoczkach i zestaw produktów firmy MOKATE.
     Tytuł Miss publiczności przyznano Karinie Wojnar z Jaworzynki otrzymując tym samym Express do kawy sponsorowany przez firmę  MOKATE, bon o wartości 150 zł  na zabiegi na ciało w DaySpaRosa w Istebnej, zaś Beata Juroszek z Koniakowa wygrała kurs modelingu w Grabowska Models w Bielsku – Białej, biżuterię z koronki koniakowskiej ufundowaną przez Mariolę Wojtas oraz bon o wartości 150 zł  na zabiegi na ciało w DaySpaRosa w Istebnej. Każda z dziewczyn otrzymała, za udział w konkursie ponadto bon na zakupy w sklepie „Sekret” w Istebnej fundowany przez organizatora Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej oraz produkty  firmy Mokate. Dodatkowo jury nagrodziło Żanetę Idziniak z Koniakowa, za wyjątkową buzię; Karinę Gorzołkę z Jaworzynki za najlepsze wypowiedzi; Anne Urbaczkę z Jaworzynki za grację w poruszaniu się bonami na zakupy o wartości 150 zł ufundowane przez sklepy i kwiaciarnię „Małgorzatkę”. Dodatkowo wyróżniono również Klaudię Łacek z Istebnej za najładniej ubrany strój góralski bonem o wartości 300 zł na zakupy w Butiku „Trendy” w Istebnej.  
     Urodę góralskich dziewczyn podkreślił makijaż i fryzury o które zadbał zespół wizażystek i fryzjerek z „Salonu Urody Potoczki” Izabeli Kowalczyk. Dodatkowo mogliśmy podziwiać również finezyjne wiązanki ślubne, które były dziełem florystów z kwiaciarni „Małgorzatka” z Wisły.
      O 19.00 na scenie pojawił się zespół Turnioki. Charyzmatyczny głos i sceniczna osobowość Hanki Malaciny Karpiel wraz z całym zespołem, zapewniła dynamiczny występ na najwyższym poziomie. Po Turniokach wystąpiła grupa „igrających z ogniem” dziewczyn z Teatru Ognia Inferis, które zaprezentowały „fireshow” - pokaz tańca z zapalonymi ogniami. Całość zakończyła udana zabawa taneczna z zespołem „Jawor”. Konferansjerami tego dnia byli Aneta Legierska i Szymon Pilch.
     Głównym sponsorem imprezy była Kompania Piwowarska S.A Browary Tyskie.
Można powiedzieć, że XVIII Dni Istebnej upłynęły w niezwykle gorącej, pełnej ognia atmosferze. Sezon letnich imprez można zatem uznać za otwarty. A przed nami zbliżający się wielkimi krokami Tydzień Kultury Beskidzkiej, kolejne wydarzenie, którego nie można przegapić.
                                                                                                                                           oprac. BJ
Fotogaleria: http://www.beskidzka24.pl/artykul,istebna_wybrali_najpiekniejsza_goralke,22715.html

Foto: Janusz Malyjurek

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: LLK Dodano: 2014-07-07, godz. 16:20