Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2014
Trójwieś w Pyskowicach
W piątkowy wieczór, 13 czerwca, rogi pasterskie i trombity zabrzmiały w Galerii "Podcień" w Pyskowicach koło Gliwic.  Przy dźwiękach góralskich instrumentów uroczyście otwarto wystawę pt. "Ziglawy, rybizle i czutory".

Pomysłodawca i autor wystawy Błażej Kupski, historyk, przewodnik i dziennikarz, przeniósł licznie zgromadzonych mieszkańców na kilka chwil do Koniakowa, Jaworzynki i Istebnej, czyli tzw. Trójwsi Beskidzkiej. - Zaledwie 100 kilometrów od Pyskowic znajduje się magiczna kraina. Znana jest z malowniczych krajobrazów, bogatego folkloru i fascynującej fauny i flory. Jednak prawdziwym skarbem tych ziem byli i są ludzie: ciekawi, pomysłowi, twórczy - opowiadał Kupski. - Nad rzeką Olzą urodziło się i mieszkało wiele znakomitych postaci m.in. Jan Wałach, Ludwik Konarzewski, Michał Sikora, Józef Broda czy też Jerzy Kukuczka.
            Sylwetki kilkoro z wymienionych przedstawiono na wspomnianej wystawie. Gościem honorowym otwarcia był Tadeusz Rucki z Galerii "Chata na szańcach" z Koniakowa. Za sprawą gawędziarza i instrumentalisty pyskowiczanie w dowcipny sposób poznali historię tego regionu i zwyczaje tamtejszej ludności. A posilić się mogli regionalną kwaśnicą na wieprzowinie oraz oscypkami - Na wystawie można podziwiać koronki koniakowskie, obrazy, rzeźby twórców ludowych oraz stroje regionalne. Nie zabrakło również ceramiki, instrumentów góralskich oraz dawnego sprzętu codziennego użytku np. kołowrotka czy też maśniczki - relacjonuje Bożena Jarząbek z MOKiS-u Pyskowice.
            Wystawa była możliwa dzięki zaangażowaniu i życzliwości Gminnego Ośrodka Kultury z Istebnej, galerii "Chata na Szańcach" z Koniakowa oraz Domu Trzech Narodów Jana Kukuczki z Istebnej-Jasnowic.

Błażej Kupski

Dodał: AL Dodano: 2014-06-30, godz. 11:53