Gmina Istebna » Szkolnictwo » Gimnazja » Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej
Z życia gimnazjum
Jubileusz wydarzeń 1989 roku

Dnia czwartego czerwca 2014r. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej już po raz trzeci przyłączyło się do akcji informacyjnej Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) . W tym roku zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, obchodziliśmy jubileusz 25 – lecia odzyskania wolności. Okrągły Stół, pierwsze wolne wybory w Polsce,  upadek Muru Berlińskiego i  Zjednoczenie Niemiec  były dla Europy Środkowej i Wschodniej bardzo istotnym wydarzeniem. Z tej okazji wybrani uczniowie naszego gimnazjum zorganizowali projekt edukacyjny pod hasłem: ”Dzień Wolności.de”. Byli to: Wiktoria Kapaś, Joanna Kukuczka, Aleksandra Rębisz, Tomasz Juroszek, Dawid Kaczmarzyk, Przemysław Kawulok,  Serafin Solawa oraz Tomasz Suszka z klasy Ic. W całej Polsce i Niemczech w dniach od 1 do 17 czerwca br. odbyło się 240 projektów o tym samym przesłaniu. Pod patronatem PNWM, która ufundowała upominki dla uczestników, uczniowie zaprezentowali informacje na temat naszego zachodniego sąsiada zza Odry – Niemiec. W poszukiwaniu informacji
 o wydarzeniach z roku 1989 skupili oni  swoją uwagę m.in. na filmie pt: „Good Bye Lenin”, ponieważ jego fabuła przeplata się z faktycznymi wydarzeniami w Niemczech Wschodnich w trakcie upadku Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). Po przedstawieniu faktów historycznych uczniowie przybliżyli nam również w formie prezentacji multimedialnej informacje o współczesnych Niemczech, sławnych osobach oraz odsłuchaliśmy kilka niemieckich muzycznych hitów. Na zakończenie każdy z obecnych mógł sprawdzić swoją wiedzę w quizie. Na najlepszych czekały upominki, a słodki poczęstunek przewidziany był dla wszystkich. Nad całością projektu czuwała nauczycielka języka niemieckiego – Blanka  Fojcik.

Blanka Fojcik

W dniach 22-23 maja br. odbyła się piesza wycieczka Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej na Stożek i Czantorię. Była ona nagrodą za wkład
 i zaangażowanie w pracę na rzecz Samorządu Uczniowskiego. Pod czujnym okiem naszych opiekunów - p. Blanki Fojcik, p. Wojciecha Czulaka oraz p. Michała Nosowicza - wyruszyliśmy spod naszego gimnazjum w czwartek o godz. 10.00. Początkowo wszyscy byli pełni energii i z uśmiechami na twarzach przemierzali kilometry.  Jednak po upływie kilku godzin zmęczenie zaczęło dawać się we znaki , dlatego zrobiliśmy sobie kilka krótkich postoi.  Na Stożek dotarliśmy w godzinach popołudniowych. Każdy z nas został zakwaterowany i już około 15.00 rozpoczęliśmy grę w paintball. Wszyscy mogli spróbować swoich sił i poczuć się, jak żołnierze w akcji. Wieczorem czekała nas jeszcze jedna atrakcja – wspólne ognisko! Rozmowy i śpiewy umilały nam czas. Następnie udaliśmy się na spoczynek w schronisku. Kolejnego dnia wszyscy wstaliśmy wypoczęci i pełni energii. O godzinie 9.00 wyruszyliśmy w dalszą trasę na Czantorię. Pogoda sprzyjała naszemu wędrowaniu, więc po kilku postojach dotarliśmy na szczyt.  Zjeżdżając kolejką  z Czantorii, podziwialiśmy wspaniałe widoki. Pełni optymizmu wróciliśmy do Istebnej w godzinach popołudniowych z nadzieją, że za rok znów będziemy uczestnikami wycieczki Samorządu Uczniowskiego.

opracował

Dodał: K.C Dodano: 2014-06-16, godz. 12:19