Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej
Muzyka Karpackich Źródeł w Iwano-Frankiwsku
Dwa koncerty pod wspólnym hasłem „Muzyka Karpackich Źródeł” dały w dniach 23-24 maja w Filharmonii Wojewódzkiej w ukraińskim Ivano-Frankivsku (dawnym polskim Stanisławowie) połączone siły zespołów „Vołosi” oraz „Istebna”.
Projekt miał na celu ukazanie beskidzkiego folkloru w postaci archaicznych tańców, pieśni i muzyki w wykonaniu zespołu „Istebna” oraz współczesnych jej przeobrażeń i inspiracji, wykonywanych przez zespół „Vołosi”. Dodatkowo wzbogacony został jeszcze o prezentację twórczości ludowej z Trójwsi Beskidzkiej. Były więc koniakowskie koronki Marioli Wojtas i haft krzyżykowy Magdaleny Łacek. Wielkim wzięciem cieszyły się nasze oscypki oraz liczne materiały promocyjne, które na swoich stoiskach rozdawały pracownice Gminnego Ośrodka Kultury z Istebnej. Całość wydarzenia prowadziła ze sceny Aneta Legierska z GOK Istebna wspólnie z Aliną Czirkową – prezesem organizacji „Młody Stanisławów”, będącej jednym z partnerów projektu.

Koncerty spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem, zwłaszcza teraz, w tak trudnej politycznie sytuacji na Ukrainie. Gospodarze bardzo sobie cenili to, że mimo obrazu, jaki na temat wydarzeń na Ukrainie, oglądamy obecnie w mediach, artyści nie zrezygnowali z przyjazdu i w ten sposób udzielili im wsparcia i okazali solidarność z Ukraińcami w przededniu wyborów prezydenckich w tym kraju.

Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia była Fundacja „Piastun” z Opola, zaś całość była współfinansowana ze źródeł polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś patronat nad koncertami objął Konsulat Generalny RP we Lwowie.

VIDEO >>>>>>>>
VIDEO >>>>>>>