Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2014
Święto Dobrego Pasterza świętem górali
         10 maja w sobotę odbyła się góralska Msza Święta w kościele p.w. Dobrego Pasterza w Istebnej, której inicjatorem już parę lat jest Oddział Górali Śląskich.
        Mszę Św. odprawił ks Damian Suszka, a piękną muzyczną oprawę zapewnił Zbigniew Wałach, Józef Broda wraz z  dziećmi z Ośrodka Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie z wychowawcami Marzen Suszkę, Aleksandrę Lipowską oraz Urszulę Gruszkę. Po mszy odbyło się krótkie spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej, połączone ze  zwiedzaniem wystawy "Istebna w starej fotografii". W niedzielę natomiast odbył się kiermasz twórczości ludowej, gdzie można było zakupić ręcznie robione pamiątki i poznać tradycje pasterskie, które przybliżał zainteresowanym Prezes Oddziału Górali Śląskich Józef Michałek.

Święto Dobrego Pasterza to Święto Górali

Już dziesięć lat minęło odkąd na istebniańskie i koniakowskie łąki powróciły owce.Są one wypasane w sposób tradycyjny. Do jednego bacy przyprowadzają swoje owce gazdowie. I tak powstaje sałasz, wspólnota pasterska, która troszczy się wspólnie o to, aby przez całe lato zwierzętom nie zabrakło paszy.
         Na sałaszach w Istebnej i Koniakowie wyrabiane są również sery. Bundz, biały podpuszczkowy ser jest naszym chlebem. Górska gleba zbyt licha na uprawę zbóż. Tu najlepiej wypasać owce.
Bacowie z Istebnej i Koniakowa bardzo dziękują wszystkim właścicielom ziemi  za udostepnienie swoich łąk. Tam, gdzie nikt już nie orze, nie sieje i nie sadzi ziemniaków pozwólmy owcom zakosztować trawy. W ten sposób nasze pola będą zagospodarowane, a to dobrze świadczy o wspólnocie mieszkańców gór, jeżeli ich pola są użytkowane i nie zarastają chwastami.
     Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas i naszą pracę. Chcemy być wierni spuściźnie naszych przodków i kultywować również dziś nasze wspólne wielowiekowe pasterskie tradycje.
Górale Śląscy dumni są ze swojej tradycji - dziękujemy za wspólną modlitwę, naszym duchowym pasterzom, muzykantom, ludziom kultury i wam wszystkim obecnym na Mszy Świętej. Cieszymy się, że są tu z nami gazdowie - bracia ewangelicy z Wisły i górale z Zaolzia.
      Dziękujemy dzieciom i młodzieży z Ogniska Pracy Pozaszkolnej i ich wychowawcom, którzy przygotowali oprawę muzyczną.  Niech Dobry Pasterz wiedzie nas na drodze góralskiego życia.

Szczęść Boże!
Józef Michałek Prezes Oddziału Górali Śląskich